top of page

Cesta vede do Tibetu

Kdy

11. března 2026

18:00

11. 3. 2026

11. 3. 2026

Kde

Čs. legií, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz, Česko

Vstupné:

90

Cesta vede do Tibetu

Přednáška doc. PhDr. Luboše Bělky, CSc. s filmovými ukázkami.Přijďte se ponořit do fascinujícího světa Tibetu prostřednictvím jednoho z nejvýznamnějších československých dokumentárních filmů. Film z roku 1954, mezinárodními cenami ověnčený, vás zavede mezi majestátní architektonické památky, do každodenního života Tibeťanů i na historická setkání s devatenáctiletým dalajlámou. Dokument nepřináší jen vizuální krásy Tibetu – odhaluje i nelidské podmínky, v nichž byla stavěna strategicky významná vojenská cesta přes nejvyšší hory světa. Natočili ho Vladimír Sís a Josef Vaniš, kteří na místě strávili v nesmírně obtížných podmínkách deset měsíců a pořídili jedinečné záběry.

Kvůli sporu mezi Pekingem a Moskvou se však téma stalo v Československu od roku 1959 tabu. Film existoval v třech oficiálních verzích – československé, čínské a autorské – které se lišily délkou, obsahem i komentářem. Zachovala se jen československá verze určená kinům.

A právě nyní přichází unikátní možnost: docent Luboš Bělka objevil čínskou verzi filmu ve Vojenském historickém ústavu v Praze. Jmenuje se „Šťastná cesta do Lhasy“. Obě verze – československá a čínská – se výrazně liší a čínská verze je mimo Čínu prakticky neznámá; po roce 1959 se tam nikdy nepromítala.

Kontakt na pořadatele

603730272

Akce v okolí:

© 2025 Turistika.cz s.r.o. 

bottom of page