top of page

Monika Načeva - Nebe je rudý (30 let)

Kdy

27. května 2026

20:00

27. 5. 2026

Kde

Havlíčkovo nábř. 28, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz, Česko

Vstupné:

490 Kč

Monika Načeva - Nebe je rudý (30 let)

Monika Načeva k 30. výročí alba Nebe je rudý (které k této události poprvé vychází na vinylu) pořádá exkluzivní turné, jehož součástí je hrdě i Dock!

Monika Načeva je výraznou hudební osobností, která se objevila začátkem 90.let jako zpěvačka temných básní Jáchyma Topola. Její dráha je spjata s kytaristou Michalem Pavlíčkem, se kterým do dnešní doby vystupuje a spolupracuje. K tomu experimentuje v elektronické hudbě, kde spolupracuje se silnými osobnostmi z Čech, Slovenska, ale hlavně z Anglie. Jejím hlavním rysem je práce s básněmi, originální přístup a mimo-žánrová cesta.

V současné době zarezonovala hudebním světem zpráva, že se chystá reedice kultovního alba Nebe je rudý, které po 30. letech vyjde poprvé na vinylu.
Nahrávka, jež vznikla v prvních měsících roku 1996 ve studiu Propast pod producentským dohledem Jana P. Muchowa, byla v době svého vydání zjevením, což platí dodnes. Spojení Topolovy poezie s hudbou na pomezí trip-hopu, elektroniky a temné energie pražského undergroundu poloviny devadesátých let i po třech desetiletích působí stejně naléhavě, syrově a současně.
„Nebe je rudý je přelomová práce, výstup z undergroundu do svobodného světa. Tehdy jsme s Monikou často bloudili noční Prahou, po hlavě se vrhali do třeštění klubové scény. Myslím, že psaní textů se nám povedlo: zaznamenávali jsme dialog o ničem menším, než je mužské a ženské vnímání touhy, bolesti a lásky. Nebe je rudý je pro mne dodnes hudbou překonané úzkosti, poezie vyslovená tělem a hlasem. Temná a erotická, plná divoké, svéhlavé
energie,“ dodává básník, prozaik, hudebník, žurnalista a laureát Státní ceny za literaturu Jáchym Topol.
A protože výjimečné album si zaslouží i výjimečnou pozornost, plánuje Načeva k vydání reedice na květen také speciální výroční tour, zakončenou křtem vinylu v pražském Paláci Akropolis 4. června.
„Znovu po 30 letech se mi podařilo najít spoluhráče, se kterými jsem mohla opět vytvořit tak silnou skupinu, s níž k výročí 30 let od vydání Nebe je rudý právě připravujeme jen pro tuto příležitost koncipovaný speciální koncertní program,“ říká Monika Načeva k chystaným koncertům, na nichž ji doprovodí kapela, ve které se Monice Načevě podařilo spojit hudebníky a zvukové alchymisty z opačných pólů české alternativní scény - na bicí nástroje Zdeněk Regál Jurčík(Lvmen, Tomáš Palucha, Priessnitz, Kafka band), na klávesy Vojtěch Procházka(Vertigo, Harpreet Bansal, Freetown Quartet, Mikoo, Sisa Feher, Talaqpo) a na basovou kytaru Michal Koval (Masomlejn, Dg 307, s Načevou nahrál album Nebe je rudý)."

Kontakt na pořadatele

Akce v okolí:

© 2025 Turistika.cz s.r.o. 

bottom of page