LEGENDY ČESKÉ HUDEBNÍ SCÉNY OSLAVÍ PERSKÝ NOVÝ ROK

Divadlo, Volný čas, Hudba

V neděli 21. března 2010 v 19:30 hodin se v Divadle ABC uskuteční jedinečná hudební událost - oslava příchodu perského nového roku, který připadá tradičně právě na první den jara.

 

Svátek Norooz (z perštiny nový den) slaví na celém světě více než 300 milionů lidí. Smyšlenkou jeho oslav v Čechách přišel již vloni vPraze žijící íránský virtuózní kytarista a zpěvák Shahab Tolouie. U příležitosti prvních oslav perského Nového roku konaných vČesku pokřtil své debutové album "Tango Perso". Tato deska mu vynesla mezinárodní renomé a pozornost světových médií (BBC, VOA).

 

Nakoncertu„Legendy české hudební scény" konaném letos na první jarní den vDivadle ABC zazní melodie staré Persie i současná autorská tvorba Shahaba Tolouie v jeho výjimečném hudebním stylu, která on sám nazývá EthnoFlamenco nebo Perskošpanělská fúze. Shahab mísí tajemnou mystiku a zdobnou hravost perských motivů, expresi a vášeň flamenca s atmosférou magické Prahy. "Siločáry hudby Íránu i flamenca se protínají v Praze" (Petr Dorůžka, Rok&Pop 2009/10).

 

Netradičním zážitkem pro návštěvníky koncertu se jistě stane perská hudba, která poprvé zazní v interpretaci známých osobností české hudební scény: Pavla Jakuba Ryby (The Fish Men) a Davida Kollera,který mimo jiné se Shahabem zazpívá skladbu "Dele man" (Moje srdce).

 

Na oslavách Perského Nového roku nebude chybět ani taneční umění Íránu a Španělska. Shahab Tolouie zde rovněž představí nové skladby i členy své kapely; nadruhou kytarou hraje bývalý kytarista Davida Krause Tomáš Vychytil a na kontrabas Taras Voloshchuk zČechomoru. Etnické a jazzové perkuse a bubny rozezní stálý člen Tomáš Reindl.

 

Pořádá ATLAS MUSIC a Divadlo ABC. Vstupenky za 250 - 350 Kč v pokladnách MDP. Online rezervace: www.mestskadivadlaprazska.cz, e:rezervace@m-d-p.cz, t: 224 215943.

 

NOROOZ (čti: Noruz, v překladu z perštiny Nový den, íránská novoroční oslava) Začátkem roku 2010 byl oficiálně zařazen do kalendáře OSN. Norouz/Norooz/Nowruz slaví na celé planetě více než 300 milionů příslušníků sedmi národů vždy 21. března. V souladu se znovuzrozením přírody, začíná vždy Noruz právě na první jarní den. Tradiční obřady, které oslavy doprovázejí jsou symbolem dávných pojmů: konce a znovuzrození, dobra a zla.

Účinkují

SHAHAB TOLOUIE (ÍRÁN)

Mezinárodně uznávaný perský kytarista a zpěvák svým loňským evropským debutem vzbudil zájem světových médií - např. britské televize BBC a americké Voice of America.

Jeho osobitý multikulturní hudební styl EthnoFlamenco (Persko-španělská fúze) jepovažován za výjimečný a nadčasový a je originálním přispěvkem do žánru Ethno/World Music. Jako multiinstrumentalista Shahab Tolouie ovládá různé tradiční perské nástroje - setar, tanbour, delroba, laud, daf, dammam.

Ve své rodné zemi je Shahab Tolouie uznávaným mistrem - předním členem Domu íránské hudby (The House of Music of Iran) a je považován za jednoho z nejlepších kytaristů Iránu.

 

DAVID KOLLER (CZ)

Patří k nejvýznamnějším muzikantům střední generace českého bigbítu. Je autorem mnoha dnes již klasických hitů, nejvíc se však proslavil jako lídr rockové skupiny Lucie. Prodal více než milión nahrávek, obdržel přes 20 zlatých, platinových a diamantových desek, 7 Andělů, 3 Slavíky. Poslední album Nic není nastálo (2006), vyneslo Davidu Kollerovi tři nominace na Anděl Allianz 2007 v kategoriích Zpěvák roku, Skladba roku (Nic není nastálo) a Nejlepší zvuková nahrávka. Album debutovalo v oficiální prodejní hitparádě IFPI TOP 100 na 3.místě, do tří týdnů od vydání bylo zlaté a do dvou měsíců platinové.

 

PAVEL J. RYBA (CZ)

Již 20 roků je aktivním jazz - fussion a studiovým hudebníkem. Jeho sólové album "Yes, Yes, No, No" obdrželo v roce 2000 maximální počet 5 hvězdiček vžebříčku Jazzize Magazine (USA). Zde se udrželo 3 měsíce na prvním místě ve společnosti top světových osobností jako např. Joe Zawinul, D. Sanborn, M. Davis, Marcus Miller aj.

Pavel J. Ryba & The FishMen kroměkoncertů v České republicevystupují pravidelně na prestižních světovýchpodiích.

 

TOMAS REINDL (CZ)

Hudebník, multiperkusista a skladatel. Jeho hlavním oborem jsou bicí nástroje a perkuse. Jako jeden z mála perkusistů v ČR se seriózně zabývá indickou rytmikou a sólovou i doprovodnou hrou na indická tabla. Ve své hudbě využívá též arabské bubny (darbuka, riq), didžeridu, alikvótní zpěv, středověký dulcimer, valašský pra-klarinet a mnoho dalších.

Vystupuje s autorským projektem Didymos, Amit Chatterjee, Shahab Tolouie Trio, projekt indického tance Damaru, Radek Krampl Trio...

 

TOMAS VYCHYTIL (CZ)

Je aktivním jazz kytaristou a studiovým hudebníkem. Za dobu své hudební působnosti spolupracoval scelou řadou interpretůjako Yvonne Shanchez, Lubomír Nohavica, David Kraus, Ester Kočičková, Ivan Myslikovian, Ready Kirken.

 

TARAS VOLOSHCHUK (CZ)

Taras Voloshchuk se narodil vroce 1972vKyjevě. Vletech 1979-90 absolvoval Lysenko Music School vKyjevě - obor housle. V letech 1990-95 absolvoval Hudební akademii P.I. Čajkovského vKyjevě Za dobu své hudební působnosti v České republice spolupracoval scelou řadou interpretů- např. sNaj Ponk Trio, Yvonne Sanchez, René Tlossmanem, Limbo, Romanem Pokorným, Eb Davisem, Janem Kořínkem, Gregory Nemirovskijem. Vroce 1998, kdy jej hluboce oslovily jazzové hudební proudy začal hrát na kontrabas.

 

Termíny