Výstava fotografií Lukáše Houdka Behind Safari

Výstava

České Budějovice - 5. listopadu od 18 hodin proběhne vkavárně Českého rozhlasu vČeských Budějovicích (U Tří lvů 1) vernisáž výstavy fotografií Lukáše Houdka s názvem Behind Safari. Výstava potrvá do konce listopadu.

 

Keňa je světem luxusních Safari za poznáním nespoutané africké divočiny paradoxně realizovaných za okýnkem Land Cruiserů s nocí strávenou v pětihvězdičkovém hotelu. Keňa je ale také světem kontrastů, chudoby a beznaděje.

Behind Safari je soubor šedesáti dokumentárních fotografií zabývajících se současnými keňskými problémy, jako jsou nedostatek a kontaminace pitné vody, zdravotní péče, popírání existence homosexuality, vnitrostátní uprchlíci následkem povolebního násilí, dětští vězni a kontrasty mezi světem chudých a bohatých obyvatel hlavního města Nairobi.

 

Snímky ztéto série autor pořídil během tříměsíční stáže v nairobské organizaci MYSA, kde vrámci projektu Shootback učil děti z chudinských čtvrtí zpracovat různá témata každodenního života do fotopříběhů. V rámci různých programů této hostující organizace přicházel do turistům poměrně nedostupného prostředí. Během těchto návštěv vždy nosil vbatohu jeden zesvých fotoaparátů a výpravy dokumentoval. Tyto snímky jsou nyní těžištěm výstavy.

 

Výstavu pořádá INEX - Sdružení dobrovolných aktivit v rámci programu GLEN, který je financován z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

 

Lukáš Houdek (*1984) je studentem romistiky na FFUK. Od roku 2001 se každoročně účastní mezinárodních projektů v zahraničí, které fungují na poli lidských práv. Během svého studia se podílel na několika antropologických a sociolingvistických výzkumech vromských komunitách vČeské republice i vzahraničí.

Zabývá se humanistickou a dokumentární fotografií. Od roku 2006 realizoval více než dvacet autorských i kolektivních výstav. Je pravidelným přispěvatelem informačního serveru Romea a měsíčníku Romano voďi. Je spolupracovníkem redakce iDnes.cz a během své fotografické stáže vkeňském Nairobi pravidelně dopisoval pro redakci Respekt.cz.

Lukáš Houdek má rád smažené hranolky s majonézou. Naopak nemá rád hloupost, diskriminaci, pivo a koprovou omáčku.

www.lukashoudek.estranky.cz

 

GLEN je program založen na spolupráci jedenácti evropských neziskových organizací převážně z nových členských států EU. Na každém projektu GLEN spolupracuje vždy dvojice nebo trojice účastníků složená z jednoho či dvou německých dobrovolníků a jednoho dobrovolníka z České republiky, kteří po dobu tří měsíců pracují pro jednu z organizací v zemích globálního jihu. Po návratu mají tito mladí lidé informovat evropskou veřejnost o situaci ve své hostující zemi a o svých zkušenostech.

 

Další dokumenty k akci

  
Termíny