CO SKRÝVAJÍ ZÁMECKÉ POKOJE? PROHLÍDKY PRO DĚTI.

Pro děti

DĚTI BUDE VÁS TO BAVIT! SLIBUJE ZÁMEK MNÍŠEK!

Děti projděte se nově opraveným zámkem v Mníšku pod Brdy a bavte se utoho. Sáhněte si na krásně zdobená klasicistní kachlová kamna, na látky ze kterých jsme ušili závěsy a potahy. Poslouchejte zvuky. Uslyšíte meluzínu? Zvoneček pro služebnou? Hrací skřínku? Bude vás to bavit!

Zámek Mníšek pod Brdy skutečně nabízí prohlídku zámku také malým návštěvníkům. Prohlídku vedou zkušení průvodci, kteří vědí, čím zaujmout. Prohlídka je speciálně upravená, výklad je soustředěn na předměty v expozici a na „pohádkově laděné střípky" ze životů nejvýznamnějších majitelů.

Tím nejvýznamnějším a prvním vlastníkem je ten, jehož jméno nezůstane nikomu dlouho utajeno. Nejvýznamnější český panovník, král, císař, Otec vlasti Karel IV. Ten propůjčil tehdy malou tvrz Pánům z Mitrovic, kteří ji zpravovali asi dobře, protože jim patřila až do konce 16 století. Zakladatelem mníšeckého zámku je Servác Engel z Engelsflussu a jeho životní osud je veskrze pohádkový a mohl by se jmenovat, jak chuďas keštěstí přišel. Tento pražský měšťan vtiskl zámku dnešní podobu, ale než to udělal byl to chuďas, koželuh z Brabantu, který se i se svou rodinou usadil v Praze. A právě tu začíná jeho příběh. Založil koželuhářský závod na výrobu podešvové kůže. Zbohatl tím, že dodával boty císařské armádě za třicetileté války. Byla to válka dlouhá a bot bylo potřeba moc. Peněz přibývalo a Servác si koupil dům na Malé Straně. Byl to však také udatný rek. Bránil Karlův most před nájezdy Švédů. A ubránil! Za tyto zásluhy byl v roce 1652 císařem Ferdinandem III. povýšen do šlechtického stavu. Získal šlechtický titul z Engelsflussu a erb sandělskou hlavou vynořující se z řeky a nad přilbou s postavou anděla vystupující z koruny. Jako nový příslušník šlechtického stavu si toužil vybudovat důstojné reprezentativní sídlo vblízkosti Prahy. Vybral si zpustošené mníšecké panství, které zvelebil. Podle pověsti na to nebyl sám. Pomáhaly mu moci pekelné, kterým se bláhový Servác údajně upsal. Všechno nakonec dobře dopadlo. Zámku zůstaly sice pouze tři věže, ale Servác svůj život zachránil. Loutku čerta zpověsti děti uvidí během prohlídky a mohou se s čertem také vyfotografovat. Na tuto prohlídku se děti mohou přijít podívat vždy poslední víkend v měsíci. Prohlídka začíná v 10.30 hodin. Další následuje vždy po hodině. Cena prohlídky je 30Kč pro dítě, do šesti let zdarma. Cena vstupného pro dospělé se řídí ceníkem. Ošizeni nezůstanou ani ti, kteří chtějí vidět klasickou prohlídku. Ta začne vždy vcelou hodinu.

ve středu 28.10., v sobotu 31.10.
a v neděli 1.11.

PROHLÍDKY ZAČÍNAJÍ VŽDY V 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30. DÉLKA JE 30MIN. URČENO DĚTEM OD 3-9 LET. DO 6LET ZDARMA, OD 6-9 LET 30 KČ, OSTATNÍ DLE PLATNÉHO CENÍKU. Pro velký zájem doporučujeme rezervaci prohlídek na tel: 318590261. Součástí programu je vždy výtvarný ateliér pro děti od 13,00-16,00 hodin. Děti si vyrobí jednoduchým způsobem památku na návštěvu zámku.

Termíny