Saint Patrick's Day s Dálachem

Hudba, world music, acoustic
Co se slaví každý rok 17. 3.? Kdo že to vyhnal hady z Irska? Odpověď na něco tak triviálního zná snad každý. Letos už si konečně, po dvou mizerných letech, budeme moct užít St. Patrick's Day se vším všudy. A hlavně s irskou muzikou v podání kapely Dálach!
Dálach přináší posluchačům neprovařenou irskou tradiční hudbu. V jejich repertoáru si každý přijde na své – zaposlouchat se do podmanivých melodií irských písní, nechat své nohy rozhýbat svižnými a energickými instrumentálními sety jigů či reelů, to vše je najednou snadnější než kdykoliv předtím… Dálach nekopíruje repertoár ani styl slavných irských kapel. Vytváří si vlastní instrumentální sety a především v písních nechává naplno projevit kreativitu jednotlivých členů kapely při tvorbě vlastních aranží. Inspiraci často hledá také v archivních nahrávkách a nalézá mezi nimi téměř neznámé či polozapomenuté klenoty tradiční irské hudby.
Co vlastně znamená ono irské “dálach”? Jedná se o starý knižní výraz, který má více významů. Může označovat den, kdy se koná shromáždění. Je také obsažen ve frázi “Domhnach is dálach”, což neznamená nic jiného než “pracovat bez přestávky sedm dní v týdnu”, čili (volně přeloženo) “od nevidím do nevidím”…
Termíny