Festival ženské kultury Jiný pohled – QUEER EYE se bude letos věnovat vztahům: Mono – Bi – Poly!

Kurzy, vzdělání, konference

Řešení ožehavých témat i diskuze nad problémy, které jsou velmi často tabu. Právě toho se nebojí stále více vyhledávaný Festival Jiný Pohled – Queer Eye, jehož pátý ročník se bude zabývat vztahy, jejich významu, vyjádření i pochopení v kontextu Mono – Bi – Poly. Festival 17. května v Experimentálním prostoru NoD v Praze také představí ženskou tvorbu z Čech i ze zahraničí – hlavním hostem bude česká kapela Toxique a anglická zpěvačka Amity. 

Festival Jiný pohled – QUEER EYE láká na kulturní program, v němž se věnuje přehlíženým tématům a zároveň představuje širokou tvorbu převážně ženských umělkyň. Letošní ročník se bude zabývat vztahy mono, bi, poly a způsoby jejich vyjádření v oblasti společenské, duchovní a sexuální. „Letošním tématem vztahů chceme přilákat širokou veřejnost, která by se neměla bát diskutovat o problémech, jevech, které se kolem nás běžně vyskytují a týkají se jak jednotlivců, párů, tak i mladistvých či rodičů,“ sděluje organizátorka festivalu Petra Josefína Lubojacki.

Může člověk kráčet životem sám nebo ke štěstí potřebuje partnera/ku? A co když jich potřebuje víc? Tvoří rodinu jen dva dospělí a jejich děti? Je celoživotní monogamie nesplnitelný sen? A co na to hudebnice, kočovnice a další, kteří se nechtějí usadit? To jsou otázky již pátého ročníku festivalu, na kterém v minulosti vystoupily např. zpěvačka Ester Kočičková, herečka Anna Polívková či kapela Čoko Voko. „Každý rok se snažíme diskutované téma propojit s dílnami, přednáškami, uměleckými performancemi a hudebními alternativními projekty, kde se mohou návštěvníci setkat s osobnostmi, které mají o tématech co říct, dokážou je snadno interpretovat a inspirovat okolí,“ dodává Petra Lubojacki.

Odpolední program začne vlnou přednášek a diskuzí na téma méně obvyklých vztahů, jiných rodin, ženské sexuality a trans problematiky. Na otázku, zda může člověk milovat zároveň dva či více lidí a mít s nimi partnerský vztah se bude diskutovat na workshopu Polyamorie. PřednáškaTranspanel se zase dotkne nevyhovujících změn nového občanského zákoníku. Novinkou bude divadelní hra dua Drag Addicts, která je postavená na volném sledu rozmanitých čísel spojených tématem volby Miss Prezident. Energii mohou návštěvníci načerpat s Ditou Liner, která je provede novinkou kundaliní jógou.

Hudební část programu ovládnou čeští Toxique, britskou alternativní hudební scénu bude reprezentovat charismatická zpěvačka Amity a půlnocí vás provede mladá česká rapperka Sharkass. DJ Henriette a její hosté vám pak budou hrát až do rána. Festival je opět nekuřácký a to po celou dobu konání. Děkujeme našim tradičním donorům Slovensko-českému ženskému fondu a Magistrátu hlavního města Prahy.

Účinkují

Toxique, Amity

Termíny