Výstava dětských leporel a dřevěných kostek

Výstava

Vážení milovníci a příznivci knížek a starých hraček,

zveme Vás na akci, která Vás zavede přímou cestou do Vašich dětských let. V našem turistickém informační centru totiž otvíráme výstavu leporel a dětských hracích kostek. Obojí pochází ze sbírek Petra Lindušky, který je sbírá několik let.

Co se týče dětských knížek, jde o leporela nejen z doby poměrně nedávné – ale vlastně pro někoho již z doby, kterou nezná, protože novodobá leporela z devadesátých let a pozdější ve sbírce nejsou – tak z časů, kdy se ještě rodičům vykalo. Máme zde zastoupena leporela prvorepubliková s nádhernými barvotiskovými obrázky čertíčka Marbulínka, zvířátek a podobně, přes zlatou éru dětské knihy v šedesátých letech minulého století,  kdy naše republika byla světovou velmocí ve vydávání a provedení dětských knih, až do roku 1989, kdy se již projevil konzumní duch společnosti i na knihách. Nejvíce je zde zastoupeno nakladatelství Albatros, SNDK, Panorama, Orbis, Mladé letá. Zvláštní oddíl pak je věnován tzv. POP-UP Books, což není nic jiného, než rozkládací leporela s mnohdy pohyblivými obrázky. Největším průkopníkem byl a světového věhlasu došel malíř Vojtěch Kubašta, jehož dětské knihy byly přeloženy a vydávány snad ve všech světových jazycích. Ukázky těchto leporel zde tedy najdete také.

Dětské kostky jsou podobného stáří, taktéž od 20.tých let min. století až do konce socialistické éry. Obrázky jsou podobné jako u leporel a styl se měnil zcela adekvátně se vkusem dětí a požadavky té které doby. Nejpopulárnější jsou asi kostky s obrázky Marie Fischerové  - Kvěchové, které na výstavě zcela jistě poznáte.

Leporela i kostky jsou různého stáří a také v různém stavu, sběratel neoplývá příliš finančními prostředky, přesto se snažil připravit pro Vás výběr toho nejzajímavějšího, co bylo u nás vydáno. Některé knížky bude možno prolistovat a vzpomenout na doby Vašeho dětství, či mládí.

Doufáme, že se Vám výstava bude líbit, k čemuž dozajista přispěje i zajímavé aranžmá v podání paní Rosmannové.

Výstava bude zpřístupněna veřejnosti od 1.5. do 31.7.2014, po – pá: 9 – 17 hod., so: 9 – 15 hod., ne (červenec): 9 – 13 hod. v prostorách Turistického informačního centra Litovel. Vstupné dobrovolné.

 

Kontakty

www.mklitovel.cz

Termíny