Branný závod 2014

Volný čas, Sport, Pro děti

Branný závod podeváté a větší než kdy předtím

Již podeváté je tu výzva od studentů z královehradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany – Branný závod 2014. Unikátní outdoorový závod čtyřčlenných družstev, který sami studenti vojenské vysoké školy pořádají pro své kamarády i širokou veřejnost, je v Česku zcela ojedinělý a nabízí nevšední zážitek i skvělou podívanou.

Originalita závodu spočívá především v jeho zaměření na vojenskou tematiku a v možnosti vyzkoušet si prvky vojenského výcviku. Ve dvou kategoriích podle náročnosti závodí čtyřčlenná družstva na trase od jednoho stanoviště disciplíny k dalšímu. Tyto disciplíny mají prověřit připravenost účastníků ve všech směrech – musí být schopni pracovat v týmu, orientovat se v terénu, být fyzicky, ale i psychicky připravení na náročné úkoly, které na ně v průběhu čekají. Vylézt na strom, přeplavat řeku, přeručkovat kanál, bezchybně odstřílet, prokázat logické myšlení, poskytnout první pomoc a v případě potřeby i odnést svého kamaráda třeba až do cíle. To vše za jakéhokoliv počasí!

Úspěšné dokončení závodu v kategorii HARD je samo o sobě vynikající výkon hodný skutečných borců. Kategorie NORMAL zase nabízí sportovcům a nadšencům z řad veřejnosti získat skutečný zážitek a srovnat své síly s vojenskými profesionály a příslušníky integrovaného záchranného systému. Nudit se ale nebudou ani návštěvníci, kteří se rozhodnou přijít podpořit závodníky a zavítají do stanového tábora, který bude vybudován na travnaté ploše vedle budov Univerzity Hradec Králové na ulici Hradecká.

Letošním novinkou je totiž uspořádání bohatého doprovodného programu. Připravena bude prezentace vojenské techniky 6. a 7. polní nemocnice, ukázka vojenské sebeobrany, současné i historické výzbroje a výstroje, výuka neodkladné první pomoci, vzduchovková střelnice a mnoho dalšího. Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet ustrojení se do „plné polní“ i kompletního protichemického obleku s plynovou maskou. Pro ty, kteří budou chtít podpořit závodníky přímo u jednotlivých disciplín, budou ve stanovém táboře k dispozici mapky s vyznačenými disciplínami v centru města a blízkém okolí tábora.

Více informací nabízejí webové stránky www.brannyzavod.uspfvz.cz a také facebookový profil: Branný závod FVZ UO.

Termíny