SCÉNICKÝ DOKUMENT ROPA: SVĚTLO Z HALIČE M.Bambušek a E. McLaren / o.s. Mezery

Film, Divadlo

50 min / v češtině s anglickými titulky

 

Po inscenacích a scénických dokumentech zabývajících se černým uhlím, vodou a uranem, tentokrát divadelníci unikátního cyklu Cesty energie zkoumali fenomén ropy.

 

Základním tématem scénického dokumentu jsou kořeny těžby především na Haliči, kde se  v našem středoevropském prostoru začala ropa poprvé těžit. Tato část scénického dokumentu bude konkrétní historickou fúzí ke kořenům ropy.  Dále se zaměří na počátky těžby ropy a technologie jejího dobývání, původ suroviny z geologického hlediska a její složení z hlediska chemického, fenomén lokalizace ropných nalezišť, způsoby dobývání ropy v minulosti i v moderní době. 

 

„Černý olej vyhřezává ze země jako hnis a země kvete černě a černé květy se otevírají a stovky černých květů na polích a v sadech stékají spolu s vodou. V tom věrném spojení voda nadnáší ropu a hromadí se a utváří jezírka. Ropa tvoří film lesklý jako zrcadlo a v tom zrcadle stojí sběrači ropy s koňskými ohony" – úryvek ze scénického dokumentu.

 

Spoluautory konceptu cyklu Cesty energie, jehož závěrečná část Ropa bude uvedená v prostorách Nákladového nádraží Žižkov v červnu 2014, jsou divadelní a filmový autor a režisér Miroslav BambušekEwan McLaren, umělecký ředitel divadla Alfred ve dvoře.

 

Ewan McLaren a Občanské sdružení Mezery získali v roce 2013 Poctu festivalu ...příští vlna/next wave... za Producentský čin roku za završení pětiletého cyklu Cesty energie.

V roce 2010 Ewan McLaren a Miroslav Bambušek dostali Cenu Divadelních novin za režii inscenace Zdař Bůh!

 

Premiéra:  

7.10.2012, v provozu rafinerie minerálních olejů PARAMO, Pardubice

 

Podpořili/ poděkování:

Projekt vznikl v rámci festivalu ...příští vlna/next wave, ve spolupráci s Divadlem 29, Pardubice za podpory Ministerstva kultury ČR,  Státního fondu pro kulturu, a Paramo a.s. Pardubice

Účinkují

Režie a adaptace dokumentárního materiálu: Miroslav Bambušek

Dramaturgie: Miroslav Bambušek, Ewan McLaren

Hudba: Vladimír Franz

Hrají: Miloslav Mejzlík, Petr Gojda, Jan Lepšík, Tomáš Bambušek

Autoři konceptu cyklu Cesty energie: M. Bambušek a E.McLaren.

Produkce: o.s. Mezery

Termíny