SVĚCENÍ JARA / Handa Gote Research & Development a Pasi Mäkelä

Divadlo

Představení na pomezí rituálu, koncertu, tance, performance, baletu a opery. / 60 min / jazykově bezbariérové / PREMIÉRA!

 

 

Ve středu zájmu skupiny Handa Gote je již dlouhou dobu rituál. Rituál, jako středobod divadla. Konání na jevišti, které udržuje určité důležité záležitosti světa v chodu. Snaha o probuzení něčeho skrytého v nás, něčeho, co by nás normálně nenapadlo a co bychom sami ani možná nikdy neudělali. Hledání jiného stavu mysli, jiného vyjádření. Rituál jako hledání jiného bytí v nás. 

 

Hudba původního díla Igora Stravinského a choreografie Václava Nižinského z roku 1913 bude skupině Handa Gote inspirací. Svěcení jara se zdálo pro další výzkum rituálu jako nejideálnější. Jsme však ještě vskutku schopni rituál vůbec vykonat a navíc ještě udržovat? A jaké rituály nám ještě vlastně zůstaly? 

 

 Když se slavný baletní impresário Sergej Ďagilev ptal Stravinského, který mu poprvé přehrával na piáno Svěcení jara : "Jak dlouho to ještě takhle bude pokračovat?", Stravinský mu rozšafně odpověděl: "Až do konce, milý příteli."

 Když se ptali Igora Stravinského, co si nejvíce vybavuje ze svého ruského dětství, tak odpověděl: "Jaro, které v Rusku přichází velmi prudce, náhle a mocně, propukne snad během jediné hodiny a zní jako kdyby praskala celá země."

Stejně tak začíná jaro i ve Finsku odkud je spolupracovník Handa Gote hudebník a performer Pasi Mäkelä. 

 

Podpořili/ poděkování:

Divadlo bratří Formanů, Matěj Forman, Studio Truhlárna, hlavní město Praha a Ministerstvo kultury ČR.

 

Účinkují

Připravili : Švábová, Mäkelä, Procházka, Smolík, Dörner, Hybler

Termíny