SAYAT NOVA / C. Maldonado (MEX), L. Koenig (FR), M. Beuter (DE)

Divadlo

Obrazová, pohybová a zvuková koláž stejnojmenného filmu Sergeje Paradžanova. / 60 min /jazykově bezbariérové / PREVIEW

 

Představení Sayat Nova pohybovými, vizuálními a zvukovými vstupy vykládá a komentuje přelomový snímek arménského režiséra Sergeje Paradžanova (Sajat-Nova / Barva granátového jablka, 1968, Arménie / Sovětský svaz, 70 minut). Film se odehrává na Kavkaze v 18. století a líčí život „ašuga“ (arménského básníka a pěvce) jménem Sajat-Nova. Paradžanov v něm tematizuje arménské kulturní tradice a formálně se inspiruje starými formami arménského divadla, křesťanskými ikonami a perskou miniaturou. Režisérův rozchod s konvenčním způsobem životopisného vyprávění („Snažil jsem se filmovými prostředky vyjádřit svět jeho poezie.“) i kritika konzervativních postojů v klíčových historických momentech Arménie vyvolaly odpor sovětských orgánů. Režisér byl obviněn z „propagace erotiky a mystiky“ a snímek byl znovu sestříhán (režisérem filmů o Leninovi Sergejem Jutkevičem) a opatřen novým titulem Barva granátového jablka. I přesto byl až do roku 1977 zakázán.

 

Tři umělci (každý z nich má specifický vztah k Arménii a její kultuře) se v srpnu 2013 setkali v Jerevanu v rámci rezidenčního programu. Do filmu, který interpretují, každý z nich vstupuje jinou formou projevu: Cristina Maldonado obrazem a pohybem, Laureline Koenig hlasem a zpěvem, Marcus Beuter zvukem a hudbou.

Představení Sayat Nova je součást projektu WHAT SHE DOES, ve kterém Cristina Maldonado recykluje filmy a vytváří vizuální koláže v reálném čase.

Více o projektu:  http://cristinamaldonado.com/what-she-does/

 

Podpora:

Fondo Nacional para la Cultura y las Artes, México
*Grant Creadores con Trayectoria 2012-2014, FONCA
Jedefrau.org
Divadlo Na cucky (DW7 o.p.s.)

Poděkování:

AKOS Art residency program, Mkrtich Tonoyan, Jerevan, Arménie, nezisková orangnizace a místo setkání umělců v rámci rezidenčního programu Artist–in-residence.

NPAK (Arménské Centrum pro současné experimentální umění), kde byla uvedena skica projektu Sayat Nova v srpnu 2013.

Účinkují

Pohyb a obraz: Cristina Maldonado* (MEX)

Hlas a zpěv: Laureline Koenig (FRA)

Zvuk a hudba: Marcus Beuter (GER)

Koprodukce: Jedefrau.org  a Divadlo Na cucky (DW7 o.p.s.)

Termíny