NYTT LAND (Sibiř/RU), BORNE BY TEMPEST (CZ)

Hudba
Lykotwor
uvádíNYTT LAND
Sibiř, Rusko

BORNE BY TEMPEST
Zábřeh n.M./Kouřim, Česko


9.6.2019 20:00 | Punctum
Krásova 27, Praha 3, Žižkov
tram 9, 15, 26, 55, 58 "Husinecká"


NYTT LAND
Siberia, RU | Cold Spring
nordic ritual dark folk
https://nyttland.bandcamp.com

Nytt Land is the magic of the ancient north music, skillfully balancing on the brink of ritual ambient and the traditional folk of Northern Europe, is born in the heart of Siberia. The instruments created by the musicians of the band awaken something sacred, long forgotten. And the beats of the drums, amplified by throat singing, lead the Siberian shamans' path far through the vast taiga.

With their songs Nytt Land travels between the cold landscapes of the Tundra, the Mongolian steppes, and the Scandinavian fjords. The main core of the magical sound of the Nytt Land is Natasha Pakhalenko’s unique natural vocals, in which clean folklore techniques of Siberia and Saami and low Tuva throat singing easily alternate.

During their marches Nytt Land performed alongside legendary acts such as Wardruna (NO), Arkona (RU), Korpiklaani (FI), Eluveitie (CH), etc. Now you will have the priviledge to feast their live 75 minutes magic essence.


BORNE BY TEMPEST
Zábřeh n.M./Kouřim, CZ | Kruh Samorostu
primaeval folk & dawn of yogs
https://bornebytempest.bandcamp.com

Borne By Tempest je (ne)hudebním tělesem dvou letitých přátel, kteří se potkali na stejné skryté stezce, jež mj. spojuje společný zájem o praforemnost, tedy jakýsi základní neopracovaný kámen na němž stojí vše, co přišlo poté. Svým rozpoložením a souzněním se tak ocitají na prahu všech pramenů a úsvitu věků. S pomocí mnoha hudebních interpretací, postupů a nástrojů zhmotňují své cítění do jednoduchých motivů, přičemž inspiraci čerpají z bezedné studnice přírody a sebe sama. Výsledkem je fúze folku a jeho dávných bezejmenných odrůd, temného drone, dark ambientu či nehudby s otisky přírodních živlů či zvuků animální říše a jejich obyvatel v jejich nespoutaných hájemstvích.

S novým materiálem, který právě dokončují a který plánují vydat letos na LP, se více přibližují ritualistickému pojetí celé věci. Na koncertě představí část z jejich nového programu.


program:

20:30 Borne By Tempest
21:15 Nytt Land


├┬┴┤
└┬┼┘


kontakt: phutureunknown / a t / roughgrain / d o t / com
vizuální a lyrický projev Riot.Pixel aka Ætyr
Kruh Samorostu/Lykotwor @ Eastern Analog/Phuture Unknown, 2019
Termíny