Jan Burian - písničkář, básník, prozaik

Hudba
Jan Burian narozen 26. března 1952 v Praze je český básník, písničkář a prozaik, syn českého avantgardního divadelníka E. F. Buriana, herečky a spisovatelky Zuzany Kočové, a vnuk operního pěvce Emila Buriana.

Něco z historie:
V roce 1976 ukončil studium na fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy.

V letech 1972 - 1985 tvořil autorskou dvojici s Jiřím Dědečkem, natáčeli spolu alba i televizní skeče. Poté (v letech 1986 - 1989) vystupoval s Danielem Fikejzem, dále i s Petrem Skoumalem, Vlastislavem Matouškem (skupina Zvláštní vydání) nebo v triu Jan Burian – Jan Jeřábek – František Janče. Od konce devadesátých let natáčí pravidelně desky ve spolupráci se svými syny Janem a Jiřím.

V letech 1976 - 1977 byl redaktorem časopisu Melodie. V období let 1977 - 1978 uklízel domy a po roce 1978 zvolil tzv. svobodné povolání.

Od roku 1992 spolupracuje s Českou televizí, kromě moderování vlastního pořadu Posezení s Janem Burianem skládá hudbu či jinak pracuje na dokumentárních filmech a podobně. Natočil dvě řady pořadu Burianův den žen. Moderoval také vyhlašování ceny Magnesia Litera. V letech 1998 - 2001 spolupracoval také s Českým rozhlasem, např. na pořadu Přestávka (s Přemyslem Rutem) nebo Přesýpací hodina (s Janou Klusákovou a Přemyslem Rutem). V roce 2012 vysílla stanice Vltava pořad Na sever s Janem Burianem, který byl zasvěcen severské kultuře. Několik let píše pravidelně fejetony pro Týdeník Rozhlas.

Od roku 2002 pořádá Festival osamělých písničkářů, který v roce vykrystalizoval v založení volného sdružení Osamělí písničkáři. Jan Burian je autorem několika cestopisů a cestopisných dokumentárních filmů, je také zakladatelem Klubu islandských fanatiků.

http://www.janburian.cz/
Termíny