SÝČEK (cz), POKORA (sk)

Hudba
Full Moon pro Sedmičku

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale je to tak – v letošním roce oslaví populární Klub 007 Strahov, důvěrně známý jako Sedmička, padesát let od založení. Jeden z nejdéle sloužících hudebních klubů v celé ČR funguje skutečně již od konce šedesátých let, vystupovala v něm spousta slavných jmen folkové, rockové a později i punkové scény. Full Moon pořádal během let na Sedmičce hned několik pamětihodných večerů, nejen proto se tým okolo magazínu rozhodl připojit se k oslavám. Během roku 2019 proběhnou na Sedmi
ce hned čtyři koncerty v režii Full Moonu.

„Na Sedmičce jsem zažil hned několik pro mě osobně naprosto zásadních koncertů, namátkou třeba Cows, Lungfish nebo Chokebore, ale mnohem více mi jich během té spousty let uteklo, například neprožité koncerty The Make-Up budou mrzet navždy,“ říká Michal Pařízek, šéfredaktor Full Moonu a doplňuje: „Ale jako úplně nedůležitější mi přijde, že Sedmička už strašně dlouho funguje jako pevný a stabilní pilíř domácí hudební scény, najde se jen velmi málo kapel, které si zde nezahrály, a spousta menších promotérských skupin začínala svou činnost právě tady. Sedmičce přejeme vše nejlepší a věříme, že vytrvá.“ Kouzlo Sedmičky spočívá v absenci stálého dramaturga, díky níž genius loci vytváří externí pořadatelé a komunity nadšenců, kteří dokáží na Strahov dostat to nejlepší ze široké palety hudebních žánrů.

17. 6. SÝČEK + POKORA (SK)

SÝČEK
Českobudějovická kapela Sýček schytává pochvaly ze všech stran. Po debutovém EPčku vydali v roce 2018 úspěšné album I., byli nominovaní na objev roku v rámci hudebních cen Vinyla, hráli na prominentních českých festivalech i v zahraničních klubech a můžeme od nich očekávat další skvělé věci. Krautrock sedmé dekády, minimalistické kytarové mantry, zábava, tanec, hluk!

POKORA
Košické trio Pokora si libuje v ostře intenzivních kytarách a lo-fi přístupu. Tomu napomáhají i naivisticky minimalistické texty – takřka civilním básním dominuje periferie, představující odloučení i pěstovanou zakořeněnost do pobytu na okraji. Tak jako třeba v písni Jehličnan: „Na okraji sídliště/ Roste jehličnatý strom/ Myslí, že má navíc/ Nejlépe do Prahy/ A nebo na západ.“ Pokora je velkým příslibem pro slovenskou kytarovou scénu a současné české kapely by se od ní mohly ledacos přiučit. Třeba to, že i na malém textovém prostoru se toho dá říci hodně.
Termíny