Pražský divadlení festival německého jazyka

Hudba

Letošní ročník se bude konat od 2. do 13. listopadu, na programu je 15 představení 6 zahraničních a 1 českého souboru, divadelní výlet do berlínské Volksbühne, švýcarská videoinstalace, bonusová nabídka na Barrandově a nebudou chybět ani diskuse s tvůrci.

Pražský divadelní festival německého jazyka od svého založení (původně jako Německé divadlo v Praze), o něž se v roce 1996 zasloužili Pavel Kohout a Renata Vatková, zaujímá význačnou pozici ve vývoji kulturních vztahů na evropské úrovni. Vedle primárního působení v umělecké oblasti pozitivně ovlivňuje a obohacuje i další související roviny – mezinárodní politické a společenské vztahy, vzdělávání, cestovní ruch. V rámci festivalových aktivit dochází k tvůrčím dialogům a vzájemným inspiracím; projekt si klade za cíl jejich udržování a přínosné rozvíjení.

Pražský divadelní festival německého jazyka se koná vždy na podzim, obvykle v první polovině listopadu. Pozvání k účasti během šestnácti úspěšně realizovaných ročníků přijalo již více než osmdesát divadelních souborů nejzvučnějších jmen – mezi nimi Deutsches Theater, Schaubühne Berlin, Thalia Theater, Burgtheater Wien, Schauspielhaus Zürich, Münchner Kammerspiele, Volksbühne Berlin – a hvězdné herecké osobnosti se sólovými projekty – Bruno Ganz, Armin Müller-Stahl, Gisela May, Hana Schygulla, Senta Berger, Josef Hader, Sophie Rois a řada dalších. Díky Festivalu byly v Praze k vidění inscenace světově proslulých, ale i začínajících, úspěšných režisérů jako jsou George Tabori, Robert Wilson, Andreas Kriegenburg, Luk Perceval, Christoph Marthaler, Frank Castorf, Thomas Ostermeier nebo Stephan Kimmig. Program šestnácti uplynulých ročníků tvořila díla literárních klasiků, divadelní hry současných dramatiků i autorské projekty. Uvedli jsme legendární dvanáctihodinovou hru Schlachten! (Deutsches Schauspielhaus in Hamburg) v tovární hale pro tisíc diváků, v historické budově Národního divadla se odehrála kontroverzní, avšak velmi úspěšná a cenami ověnčená inscenace Macbetha (Schauspielhaus Düsseldorf), nabídli jsme již několik titulů nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinekové (např. Das Werk - Burgtheater Wien,Rechnitz – Schauspielhaus Zürich), monumentální dramatizaci Vojny a míru předvedl Burgtheater v jednom z nejstarších filmových ateliérů na Barrandově. Festivalovému publiku pravidelně představujeme i inscenace pozvané na prestižní přehlídku Theatertreffen, stejně jako inscenační počiny, týmy či autory, kteří obdrželi významná ocenění.

Pražský divadelní festival německého jazyka každoročně udílí Cenu Josefa Balvína (dříve Cena MAX) pro nejlepší českou inscenaci německy psaného textu a vítězná inscenace je zařazena do programu. Součástí Festivalu bývají také diskuse a přednášky s tvůrci nebo teatrology. Programovou nabídku příležitostně rozšiřujeme o představení pro děti, doprovodná představení (off-program) nebo neobvyklé projekty jako bylo bytové divadlo spojené s aukcí (living‑ROOMS), kooperace na realizaci mezinárodního projektu dokumentárního divadla o vietnamské komunitě (Vung bien gió‘i) nebo site-specific projekt (Rechnitz). Pro zájemce pořádáme rovněž divadelní výlety na technicky náročná, nepřevozitelná představení. Festival inicioval i další kulturní akce (maraton čtení Knihobraní, fotografické výstavy) nebo vstupuje koprodukčně do ideově blízkých projektů.

Pražský divadelní festival německého jazyka si za dobu své existence vybudoval silnou diváckou základnu. Publikum tvoří téměř všechny věkové kategorie a sociální skupiny, a to jak tuzemské, tak zahraniční. Ve většině případů tlumočíme představení do češtiny a poskytujeme zvýhodněné cenové nabídky studentům, seniorům a tělesně postiženým divákům. Festival si získal přízeň diváků z řad vysokých politiků a diplomatů, umělců, zástupců velkých firem, institucí a zájmových skupin, domácích i zahraničních médií. Mezi věrné příznivce patřili Václav Havel a Jiří Gruša, na Festivalu jsme měli tu čest přivítat na příklad Karla Schwarzenberga, Richarda von Weizsäckera, Alexandra Vondru, Ludvíka Vaculíka a mnoho dalších významných osobností. Festivalová představení shlédlo již na osmdesát tisíc diváků.

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Termíny