XXIX. ČESKOSLOVENSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL - JAZZ PŘEROV

Volný čas, Hudba

Na říjnový Československý jazzový festival v Přerově přijedou Grace Kelly, Al Foster nebo Bill Evans


Vybraný, a především stylově pestrý program nabídne už 29. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově. Mezi 18. a 20. říjnem se v tomto městě setkají kapely špičkových sólistů, jako je zpívající altsaxofonistka Grace Kelly, její zkušenější saxofonový kolega Bill Evans nebo věhlasný bubeník Al Foster. Vedle těchto renomovaných jazzmanů vystoupí také Big Band Felixe Slováčka s vycházející hvězdou britské jazzové scény, kterou je pianista a zpěvák Anthony Strong, zajímavou fúzi jazzu a romské hudby nabídne česko-slovensko-srbsko-maďarská sestava Josef Fečo & Gipsy Friends a se slovenským AMC Triem se představí švédský kytarista světového renomé Ulf Wakenius. Po skončení v koncertů dojde na oblíbené afterparty, o jejichž hudební náplň se postará všestranný hudebník Petr Kroutil & Friends. 

 

29. Československý jazzový festival festival se tradičně odehraje v rekonstruovaných prostorách Městského domu Přerov v Kratochvílově ulici, kde je rovněž možné od 27. srpna zakoupit vstupenky v předprodeji. Rezervace na telefonu 581 290 311 nebo e-mailu predprodej@mdpr.cz. Cena vstupného na číslované sedadlo činí 330,- Kč, na stání 150,- Kč, zvýhodněné třídenní permanentky jsou v ceně 850,-Kč. Změna programu je vyhrazena.

 

Úvodní koncert zahájí ve čtvrtek 18. října Grace Kelly, která už v šestnácti letech zabodovala v anketě časopisu Down Beat. Přes její mládí (letos jí bude teprve dvacet let) ji také mezi sebe přijali uznávaní a vážení kolegové Phil Woods a Lee Konitz, kteří s ní natočili alba Man with the hat a Gracefulee. Na svůj poslední projekt nazvaný prostě Grace nahrála v netradičních úpravách tradiční duchovní písně.

 

Ve druhé polovině prvního koncertu doprovodí Big band Felixe Slováčka mladého britského zpěváka a pianistu Anthonyho Stronga. Sedmadvacetiletý Anthony připomínající svým projevem slavného Jamieho Culluma se našemu publiku představí v české premiéře.

Páteční program nastartuje česko-slovensko-srbsko-maďarský projekt výjimečného baskytaristy a kontrabasisty s názvem Josef Fečo & Gipsy Friends. Ansámbl sestavený z vynikajících sólistů vystoupí s programem, ve kterém nabídne originální kombinaci jazzu a cikánského folklóru.

 

V druhé částivečera návštěvníky potěší renomovaný americký bubeník Al Foster. Jeden z nejuznávanějších hráčů na bicí nástroje se proslavil mimo jiné díky působení ve skupině Milese Davise. Všestranný bubeník, jenž během více než čtyřicetileté kariéry vstřebal pestrou paletu stylů, spolupracoval a koncertoval po boku jazzových legend (např. Sonny Rollins, Horace Silver, Joe Henderson)i největších hvězd současné scény (např. John Scofield, Dave Holand, JoeLovano, Chris Potter, David Kikoski atd.) Na přerovský festival přijede jako leader podobného kvarteta, se kterým v roce  natočil v newyorském klubu Village Vanduard živé album Love, Peace and Jazz!

 

Sobotní večer otevře AMC Trio ve složení Peter Adamkovič (klavír), Martin Marinčák(kontrabas) a Stanislav Cvanciger (bicí nástroje). Hostem slovenského tria bude skvělý švédský kytarista Ulf Wakenius, jenž koncertuje a nahrává nejen s celou skandinávskou jazzovou smetánkou, ale také s významnými světovými osobnostmi. Jeho talentu využili mj. Nils-Henning Ørsted Pedersen, Ray Brown nebo Oscar Peterson.  

O závěr festivalu se postará seskupení Bill Evans SOULGRASS v čele se saxofonistou, jenž také získal zkušenosti v kapele Milese Davise. Během dvacetileté kariéry prozkoumal hudbu, která leží někdy dosti daleko za jazzovými hranicemi (hip-hop, reggae, funk apod.) V jeho současném projevu žijí tyto zdroje v harmonické koexistenci, o čemž svědčí např. alba Soul Insider (2002) a Soulgrass (2006), která byla nominována na Grammy. Posluchači Československého jazzového festivalu v Přerově se mohou těšit na živé provedení skladeb, které tvoří náplň jeho posledního alba Dragonfly.

Kontakty

www.csjf.cz

Termíny