PROFESIONÁLNÍ LEGO STAVITEL POPRVÉ V PRAZE! PŘEDSTAVENÍ PERFORMERA DIRKA DENOYELLA SE KONÁ TUTO SOBOTU 22. ZÁŘÍ V GALERII HARFA

Výstava, Pro děti

V rámci LEGO festivalu, který hostí Galerie Harfa od 15. září do 14. října, budou mít zájemci z řad dětí i dospělých jedinečnou příležitost setkat se s profesionálním LEGO stavitelem, který jim nechá nahlédnout, jak pod jeho rukama vznikají 3D portréty známých osobností v životní velikosti. Dirk Denoyelle, jeden ze 13 světových certifikovaných LEGO builderů, ukáže Praze své umění v sobotu 22. září v 15 a v 17 hodin při dvou čtyřicetiminutových vystoupeních v přízemí Galerie Harfa. Na akci je vstup zdarma. 

Dirk Denoyelle pochází z Antverp. Od roku 1991 je profesionálním komikem a performerem. V roce 1999 se stal certifikovaným LEGO stavitelem – teprve druhým v Evropě, který se mohl pyšnit tímto titulem. Dnes je na světě včetně Dirka pouhých 13 LEGO stavitelů: dospělých, kteří vytvářejí umění z kostek LEGO na profesionální bázi. Dirk se specializuje na 2D i 3D portréty známých osobností. Chcete vidět třeba busty Eltona Johna, Charlieho Chaplina, Michaela Jacksona, Mr. Beana, José Manuela Barrosa a celé řady dalších v životní velikosti? Přijďte se podívat do Galerie Harfa! 

V rámci doprovodného programu mohou tuto sobotu návštěvníci vidět také módní a taneční přehlídku dětského oblečení LEGO Wear, navštívit hrací zónu LEGO Friends či zahrát si LEGO hry na konzolích Xbox360 a Playstation 3. Představí se rovněž CK Neckermann, pořádající zájezdy do světa LEGOLAND© Deutschland a k návštěvě pozve SOUKROMÉ MUZEUM LEGA v Praze. 

Pavel Skorčík, ředitel Galerie Harfa, k ojedinělému představení Dirka Denoyelle uvedl: „Tvořivost a hravost je vlastní nejen dětem, ale i řadě dospělých. A právě proto je dnes stavění z LEGO kostek celosvětovým fenoménem. Vystoupení Dirka Denoyella může být proto nejen pop-artovým zážitkem, ale současně také inspirací pro všechny, kdo kouzlu LEGO stavění propadli. Jako opravdový odborník vybere Dirk také autora nejlepšího vystaveného LEGO modelu z řad veřejnosti, který získá jednu ze tří hlavních cen – zájezd do světa LEGOLAND© Deutschland.“ 

LEGO festival v Galerii Harfa ukazuje, že z LEGO kostek je možné postavit naprosto cokoliv: od velkých soch zvířat až po hlavy známých osobností. Vedle LEGO soch a hlav je pro návštěvníky LEGO festivalu po celou dobu jeho trvání připravena také výstava LEGO modelů z řad veřejnosti a výstava historie stavebnice LEGO, LEGO herna a kino. Velmi bohatý doprovodný program je připraven především na soboty: kromě této ještě i na 29. září a 6. října. Po celou dobu trvání festivalu nabídnou obchody BAMBULE, LEGO WEAR a DATART slevy na produkty spojené s tématikou LEGO.

V rámci LEGO festivalu se uskuteční řada soutěží, díky nimž mohou jeho návštěvníci získat zajímavé ceny. Vystavovatelé LEGO modelů z řad veřejnosti budou soutěžit o 3 hlavní ceny – zájezdy do světa LEGOLAND© Deutschland. Jednoho vítěze určí právě certifikovaný LEGO builder Dirk Denoyelle, druhý vítěz vzejde z hlasování návštěvníků LEGO festivalu a třetího vyberou hlasující na internetu – na speciálních LEGO stránkách http://galerieharfa.cz/lego. 

Vedle Info stánku v Galerii Harfa je umístěna mozaika loga LEGO sestavená z LEGO figurek. Na konci festivalu bude odměněno 5 tipujících, kteří co nejpřesněji odhadnou, kolik figurek bylo použito pro sestavení mozaiky. V rámci doprovodných programů se budou konat další soutěže o zajímavé ceny. Každý den bude vylosován jeden návštěvník festivalu, který obdrží stavebnici LEGO. 

Martina Tlustá, marketingová koordinátorka Galerie Harfa, k dosavadnímu průběhu LEGO festivalu doplňuje: „Již první festivalová sobota, 15. září, přilákala stovky LEGO fanoušků. Největší zájem byl o LEGO hernu, zcela zaplněno bylo po celý den i LEGO kino. Ty jsou nadále po dobu festivalu otevřeny každý den od 11 do 19 hodin.“  

Z historie značky LEGO
Skupina LEGO Group vznikla již v roce 1932, tehdy se ale zaměřovala na výrobu dřevěných hraček. Zlom nastal v roce 1947, kdy majitelé firmy Ole Kirk a jeho syn Godfred Christiansenové obdrželi vzorek samojistících kostek z Británie. Plast ale ještě několik let prohrával s tradičním materiálem dřevem, navíc bylo zaklapávání jednotlivých kostek poměrně omezené a zákazníci stavebnice vraceli. Až v roce 1954 se značce LEGO začalo dařit - a to poté, co byly vyřešeny technické nedostatky a kostičky byly přepracovány do podoby, jak je známe dnes. Z LEGO stavebnic se stal celosvětový fenomén, se kterým vyrůstaly miliony dětí po celém světě. Také výroba se stala mezinárodní – výrobní závody jsou v Dánsku, Švýcarsku, USA, Jižní Koreji, Maďarsku, ale také v Česku v Kladně. (zdroj: www.svetlega.cz) 

Více o LEGO staviteli Dirku Denoyelle: www.amazings.eu

www.galerieharfa.cz

Termíny