Znojemský hrozen 2012 - Gastroshow Klasa a Mexiko

Výstava, Volný čas, Hudba

XIV. ročník Mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii a reklamních spotů proběhne ve Znojmě od 24. 9. do 26. 9. 2012. Uzávěrka přijímání soutěžních pořadů končí v pondělí 3. září, takže se mohou zúčastnit i ty, které byly odvysílány o prázdninách.


Zájem o přihlášení soutěžního pořadu letos stoupl, na čemž se odráží zvýšený zájem o pořady o vaření, rozhlasové i televizní,“ říká PhDr. Adolf Boháček, výkonný ředitel festivalu Znojemský hrozen. „Přesto, že se zatím neodvážím říci přesné číslo, opět je zájem o účast i ze zahraničí, z čehož máme pochopitelně radost. Co se týče reklamních spotů, tam bude s největší pravděpodobností přihlášeno zhruba stejně příspěvků, jako tomu bylo v uplynulých letech. V příštím týdnu už zasednou poroty, aby vše vyhodnotily a sestavily short listy, tedy horké kandidáty na vítězství. Vítězové se ovšem budou vybírat až během samotného festivalu, kdy budou probíhat i veřejné projekce nejlepších soutěžních příspěvků, takže i návštěvníci festivalu mohou posléze porovnat své názory s názory porot,“ dodává dr. Boháček.

 

Také regionální potraviny
Koncept festivalu se ve svém základu měnit nebude, spíše se chceme věnovat hlubšímu rozvinutí doprovodných programů se zaměřením na přímou prezentaci našich gastronomických špiček. Chceme je představovat návštěvníkům festivalu nejen obrazově v soutěžních pořadech, nýbrž živě v jejich činnosti. Pro další směřování festivalu, jsme si vytkli cíl, představovat nejen hlavní protagonisty soutěžních pořadů, ale i jejich tvůrce, dramaturgy, scénáristy, režiséry,“ říká PhDr. Adolf Boháček.

 

V programu letošního festivalu nechybí ani gastroshow, letos v pojetí Gastroshow KLASA a Gastroshow Mexiko, které proběhnou v nádherném prostoru Jízdárny u Louckého kláštera. „Obě tyto gastroshow by měly zahájit tradici i pro příští ročníky festivalu,“ dodává dr. Boháček a dodává, že organizátoři festivalu využili projekt Regionální potravina2012 apozvali jeho organizátory, aby ve Znojmě – také s pomocí tzv. pojízdné prodejny – představili především potraviny s udělenou značkou Regionální potravina Jihomoravského kraje. Gastroshow Mexiko je pak úzce propojena s mexickým národním a všichni, kdo věd, co národní dny probíhající v rámci festivalu Znojemský hrozen obnášejí, se jistě už nyní těší. Mexická národní jídla budou vařit mexičtí kuchaři, zazpívají mexičtí tanečníci a chybět samozřejmě nebudou ani známé i méně známé mexické nápoje.

 

Grand Prix Sommelier Junior
Závěrečný večer spojený s předáním cen vítězům proběhne letos v hotelu Prestiže, kde také zazní koncert operní pěvkyně, mezzosopranistky Edity Randové. „Chceme si vyzkoušet jiné prostory, podle našich zkušeností bližší podstatě soutěžní tvorby festivalu. Místo divadelních prostor zkusíme využít atmosféru místa, které je pro protagonisty nejpřirozenější. Uvidíme zda se nám to podaří a jak budou tento záměr hodnotit festivaloví hosté. Koncert jsme v těchto prostorách již pořádali, milovníci umění paní Randové zcela jistě o dokonalý zážitek nepřijdou,“ vysvětluje dr. Boháček, který je u festivalu od samého jeho vzniku, kdy spoluvytvářel základní koncepci. Především se věnoval vytváření doprovodných prezentačních akcí z oblasti gastronomie, spolupráci s potravinářskými společnostmi, včetně Potravinářské komory ČR, Vinařského fondu a Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem pro místní rozvoj, pořádání Fór potravinářů a dalších specializovaných seminářů. Dr. Boháček se také výrazně podílí na přípravě soutěže Grand Prix Sommeliér Junior, která se letos bude konat mimo festivalové dny 23. října. Organizátoři festivalu Znojemský hrozen předpokládají, že tím budou vytvořeny příhodnější časové podmínky pro účast žáků a současně je tato akce jakýmsi zahájením konání festivalových aktivit také v průběhu celého roku.


kde se akce koná: 
1 Althanský palác - slavnostní zahájení festivalu, fórum potravinářů 
2 Dům umění - tiskové středisko, výstava galerie Vivo 
3 Městský úřad, ul. Armády - výstava dětských kreseb Plný talíř malování 
4 Chevignon Music Club Městské Lázně - soutěž barmanů Flaitrix 5 Chrám sv. Mikuláše - koncert sopranistky Zdenky Belas
6 Městské divadlo - slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen festivalu 
7 Masarykovo náměstí - festivalové městečko, národní dny 
8 Kino Svět - veřejné projek
9 Hotel Prestige - ubytování, zasedání festivalových porot, sce outěž pivních speciálů 
10 Loucký klášter - soutěž sommeliérů, výstava Zahrada Moravy

Termíny