Janáčkova filharmonie Ostrava

Hudba

Kruh přátel hudby společně s Kulturním zařízením města Valašského Meziříčí připravili pro posluchače vážné hudby a širokou veřejnost jedinečnou událost. V Amfiteátru v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí odehraje mimořádný koncert přední české symfonické těleso Janáčkova filharmonie Ostrava. Koncert se uskuteční v sobotu 8. září od třetí hodiny odpolední.

Velmi krátce po svém vzniku v roce 1954 se Janáčkova filharmonie Ostrava zařadila mezi nejlepší česká symfonická tělesa. O tom svědčí i fakt, že záhy uskutečnila první zahraniční turné a je pravidelně zvána na prestižní české festivaly jako je Pražské jaro, Janáčkův máj či Smetanova Litomyšl. Během svého působení již opakovaně navštívila kromě skoro všech států Evropy také Japonsko, Jihokorejskou republiku či uskutečnila cesty do zámoří, kde koncertovala ve Spojených státech či Austrálii.

Naposledy Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupila v sále Kulturního zařízení se třemi výchovnými koncerty pro žáky místních škol. Vystoupení sklidila velké ovace mezi zúčastněnými a pro mnohé to bylo první setkání s takto velkým orchestrem. A právě tento úspěch byl jedním z impulsů pro pozvání Janáčkovy filharmonie zpět do Valašského Meziříčí. Sobotní koncert ještě přidává na výjimečnosti i tím, že se odehraje pod širým nebem v areálu Amfiteátru v parku zámku Kinských.

V rámci koncertu představí filharmonie skladby od známých skladatelů např. Bedřicha Smetany, Johannese Brahmse, Oskara Nedbala, Julia Fučíka a dalších hudebních skladatelů. Šíře jejich repertoáru je velmi obsáhlá. „Janáčkovu filharmonii Ostrava bude řídit Petr Vronský, šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc“, prozradila vedoucí smyčcového oddělení zdejší ZUŠ a zároveň předsedkyně Kruhu přátel hudby Helena Hrachová.

Záštitu nad koncertem převzalo Město Valašské Meziříčí, které ze svého rozpočtu uvolnilo významnou finanční částku. Další finanční prostředky poskytly valašskomeziříčské firmy CS Cabot s.r.o. a Deza a.s., díky kterým se tato významná událost může uskutečnit. „Snad této mimořádné akci bude příznivě nakloněno i počasí“, dodala Helena Hrachová.„V případě nepříznivého počasí budeme nuceni přesunout koncert do prostor velkého sálu Kulturního zařízení, kde je kapacita 270 míst. A i proto bylo do předprodeje uvolněno právě jen 270 lístků.“, doplnil Hrachovou ředitel KZ Roman Štěrba. Lístky stále je možno zakoupit v Informačním centru na druhém nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Cena v předprodeji je 150 Kč, na místě v den konání koncertu bude cena 200 Kč.

(smo)

Účinkují

Janáčkova filharmonie Ostrava

Termíny