Festival IBÉRICA 2012

Výstava, Volný čas, Hudba, Kurzy, vzdělání, konference

Atmosféru žhavého Španělska za měsíc okusí několik tuzemských měst – v rámci festivalu Ibérica 2012

 

Kulturní bohatství Iberského poloostrova reprezentované umělci nastupující generace představí další ročník festivalu Ibérica 2012. V pořadí deváté pokračování festivalu zaměřeného na kulturní a umělecké rozmanitosti horkokrevného Španělska, pro letošní rok rozšířilo své pole působnosti kromě Prahy, Brna a Boskovic o další jihomoravské město Letovice. I protentokrát organizátoři přizvali významné španělské umělce, aby zdejší publikum inspirovali svojí nespoutanou hudební a taneční tvorbou . Na přehlídku, jež tentokrát nese příznačný podtitul Arte Joven (Mladé umění), přijaly pozvání přední osobnosti, mezi nimiž vyniká fenomenální flamenková diva Belén López s doprovodnou skupinou, pozoruhodná madridská tanečnice Virginie Delgado, jež spolu s kytaristou Petrem Vítem a hercem Tomášem Hanákem zaimprovizuje svou literárnětaneční koláž, nebo vynikající klasičtí pianisté bratři Gistainové.

Festival španělské kultury Ibérica 2012 se uskuteční ve dnech 14. – 18. srpna a kromě mimořádných uměleckých zážitků nabídne i aktivní účast na tvůrčích dílnách a další doprovodný program. Na festivalovém talíři nebudou chybět ani vybrané španělské delikatesy nebo neodmyslitelná sangria. Umělecké dění se chystají oživit a na španělskou tematiku navážou rovněž některé osobnosti domácí umělecké scény – například herec a moderátor Tomáš Hanák, fotograf Roman Muchka nebo již zmíněný kytarista a dramaturg festivalu Petr Vít.

Za zlatý hřeb a zároveň třešničku na dortu letošního festivalu považujeme vystoupení tanečnice mladé flamenkové generace, Belén López, jež svým vášnivým projevem oslní hned na dvou scénách. Poprvé se představí 17. srpna v pražském Divadle Hybernia a o den později opanuje zámecké nádvoří v Boskovicích v rámci závěrečného galakoncertu. Jsme velice rádi, že i v letošním roce přijali naše pozvání špičkoví umělci a věříme, že svým šarmem a umem s příchutí „jiné“ kultury nadchnou i festivalové diváky,“ zve na letošní programovou náplň dramaturg festivalu Petr Vít.

Tradičním pořadatelem festivalu je Sdružení IP SPORT & ART Brno ve spolupráci s mediální a reklamní společností SOVA NET, s.r.o. a produkční společností 24-7 Promotions. Více informací o festivalu a jeho programu je k dispozici na www.iberica.cz. Vstupenky je možné zakoupit v různých cenových kategoriích v předprodejní síti www.ticketportal.cz, v Divadle Hybernia, v běžných předprodejích v Praze, Brně, na pokladně Zámku Boskovice a v Městském informačním středisku Boskovice.

 

IBÉRICA 2012 nabídne kromě flamenka i mnohé další

 

Pravou španělskou atmosféru Ibéricy navodí hned první den festivalu úvodní Sangría party v zámeckém skleníku v Boskovicích, kde účastníky čeká tradiční fiesta s ochutnávkami španělských specialit včetně jedinečné domácí sangrie. Program doprovodí plzeňská salsová kapela Mediterian s kubánským zpěvákem Franciscem Hernándezem.

Po loňském úspěchu se návštěvníci festivalu opět mohou těšit na komponovaný pořad “Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas“, věnovaný granadskému básníkovi Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 76 let. „Základním prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta okořeněná básnickým textem F. G. Lorky v podání Tomáše Hanáka, který celému projektu dodává nový, neočekávaný rozměr a barvu.,“ upřesňuje sám kytarista a zároveň dramaturg festivalu Petr Vít.

Paralelně s úvodním komponovaným pásmem v Letovicích se mohou milovníci klasické hudby těšit na další pokračování série Ibérica Clásica, v čele se špičkovým klavírním duem bratří José Enriqua a Juana Fernanda Morena Gistaínů. Jejich projekt „Španělská inspirace“ představí díla světových autorů (Ravel, Debussy, Glinka, Falla), jejichž vznik byl inspirován kulturou Iberského poloostrova.

V doprovodném festivalovém programu je pro diváky připravena výstava fotografií (14. - 31.8.) z časosběrného projektu „Flamenco po česku“ fotografa Romana Muchky. Jedná se o výstavu, vypovídající o nesmírné přitažlivosti flamenkového fenoménu, získávajícího stále více nadšených obdivovatelů i daleko za hranicemi své kolébky, Andalusie. Milovníky filmového umění prozměnu potěší několik ukázek ze španělské kinematografie v boskovickém kině Panorama.

Součástí festivalu budou již tradičně hudební a taneční tvůrčí dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, ale také salsy a argentinského tanga si v Boskovicích opět přijdou na své. Novou tváří mezi lektory bude také italský kytarista Dario Piga, skvělý interpret a pedagog, jenž studoval flamenkovou kytaru na córdobské konzervatoři.

Příznivce netradičních módních kousků čeká i letos módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere, zájemce o zdokonalení se ve španělštině zase intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART.

Účinkují

14.8.

Boskovice, Zámecký skleník, 13.00

Zahájení festivalu a festivalových dílen

 

Boskovice, Zámecký skleník, 18.00

Vernisáž fotografií z časosběrného projektu „Flamenco po česku“ fotografa Romana Muchky.

 

Boskovice, Zámecký skleník, od cca 19.00

Inaugurační festivalová fiesta – Sangría party s kapelou Mediterian včetně ochutnávek nefalšované Sangríe, španělských vín a specialit


15.8.

Brno, Konvent Milosrdných bratří, 19.30

Klavírní duo José Enrique a Juan Fernando Moreno Gistaínové - „Španělská inspirace“ - díla světových autorů (Ravel, Debussy, Glinka, Falla)


15.8.

Letovice, Zámecká jízdárna 19.30

Tomáš Hanák recituje poezii Federica Garcíi Lorky

Vracím se pro svá křídla - Vuelvo por mis alas

(Komponovaný pořad poezie s hudbou a tancem)

Tomáš Hanák – recitace, Virginia Delgado – tanec, Petr Vít – kytara

 

16.8.

Brno, Divadlo Bolka Polívky, 19.30

Tomáš Hanák recituje poezii Federica Garcíi Lorky

Vracím se pro svá křídla - Vuelvo por mis alas

(Komponovaný pořad poezie s hudbou a tancem)

Tomáš Hanák – recitace, Virginia Delgado – tanec, Petr Vít – kytara


17.8.

Boskovice, Zámecký skleník, 19.30

Módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere

 

17.8.

Praha, Divadlo Hybernia, 19.30

Belén López

& Flamenco Group

Belén López – flamenková taneční show hlavní hvězdy festivalu a doprovodná kapela složená z muzikantů, kteří vedle Belén doprovázejí také legendy Paca De Lucíu nebo Saru Baras.


18.8.

Boskovice, Zámecký skleník, 12.00

Ukončení festivalových dílen – závěrečná fiesta


18.8.

Zámek Boskovice - nádvoří, 19.30

Závěrečný festivalový galakoncert

Dario Piga – kytara

Entre los Gallos

Morenito de Triana – kytara

Mateo el Gallito – zpěv, perkuse

Belén López

& Flamenco Group

Belén López – flamenková taneční show hlavní hvězdy festivalu a doprovodná kapela složená z muzikantů, kteří vedle Belén doprovázejí také legendy Paca De Lucíu nebo Saru Baras.

 

Závěrečný festivalový galakoncert v podmanivé atmosféře boskovického zámku.


Od cca 17:30 ochutnávky španělských vín a specialit v prostorách Zámku Boskovice


Boskovice, Zámecký skleník, po skončení hlavního programu

Závěrečná festivalová afterparty včetně ochutnávek španělských vín a specialit

Kontakty

www.iberica.cz

Termíny