Jak Švédové L.P.1645 Brno marně dobývali aneb Bylo nebylo

Volný čas


Rozvernou komedii o marném dobývání Brna švédskými vojsky za třicetileté války napsal Vlastimil Peška na žádost švédského lidového spisovatele Hanse Eriksona v roce 1994. Hra vtipně glosuje starý a stále přežívající nešvar, kterým je překrucování dějinných faktů. Vše se odehrává na pozadí jednoduché, však nosné dějové linky, vystavěné na pozadí známé brněnské pověsti o předčasném zazvonění poledne na brněnském Petrově, díky kterému Švédové ukončili bitvu, a Brno tak nebylo dobyto. 

Perličkou komedie je vtipné, však srozumitelné použití osmi evropských jazyků. Od angličtiny až po maďarštinu. Druhou perličkou je zajisté i Peškova hudba zkomponovaná v duchu moravských lidových balad kramářských písní. 

Ořechovské divadlo se ke komedii o dobývání Brna švédskými vojsky v čele s pověstným generálem Torstensonem vrací, na přání svých příznivců, po dvaceti letech. Jde však o zbrusu novou inscenaci s nezaměnitelným nábojem, který do hry vnášejí především mladí a noví členové souboru, kteří před zmíněnými dvaceti roky nosili pleny, či zasedali do školních škamen. 

Podívejte se na krátké video z této hry 

Vstupné 150 Kč, pro návštěvníky Valtických vinných trhů 100 Kč.

vstupenky je možné zakoupit zde

Termíny