The Hague Chamber Music Ensemble - koncert vážné hudby

Volný čas


V sobotu 4. června 2016 se uskuteční v krásném prostředí Rytířského sálu hradu Šternberk koncert vážné hudby v podání holandského souboru The Hague Chamber Music Ensemble.

 

The Hague Chamber Music Ensemble je soubor přátel vážné hudby, které zaujali čeští hudební velikáni. Každý rok proto vyrážejí do Česka navštívit místa, kde žili, tvořili a získávali inspiraci čeští skladatelé. V roce 2016 se zaměřili na dílo Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Na své cestě navštíví místa tvorby skladatelů a na závěr odehrají koncert. Jako místo koncertu si vybrali město Šternberk a nám je ctí, že můžeme tento soubor uvítat právě na našem hradě. V rámci koncertu zazní díla Nonet od Bohuslava Martinů a sextet Mládí od Leoše Janáčka.

Vstupné: Dobrovolné

Dirigent:

Vedoucím souboru je dirigent Sjef de Kort. Sjef de Kort získal své zkušenosti na Královské konzervatoři v Haagu. Aktuálně je dirigentem více hudebních souborů a během své kariéry hrál i v Rytířském sále v Haagu za přítomnosti nizozemského krále.  

 

Mládí - Leoš Janáček (1854 -1928).

„Takové vzpomínky z mládí“ – tak v dopise Kamile Stösslové charakterizoval bezmála sedmdesátiletý Leoš Janáček právě dokončený dechový sextet. Suita Mládí, podnícená nutným bilancováním v roce životního jubilea a zřejmě také opakovaným poslechem pařížského souboru Société moderne des instruments à vent v Salzburgu i v Brně, vznikala během třítýdenního pobytu v hukvaldském rodišti v létě roku 1924. Klasické kvintetové obsazení je rozšířeno o basklarinet.

 

Skladba má čtyři části:

- Allegro

- Andante sostenuto

- Vivace

- Allegro animato

 

Nonet - Bohuslav Martinů (1890-1959).

Toto dílo je napsáno pro flétnu, hoboj, klarinet, lesní roh, fagot, housle, violu, violoncello a kontrabas. Bohuslav Martinů napsal tento kus na konci svého života, když věděl, že je nevyléčitelně nemocný. Smutek však ve skladbě neuslyšíte, ta má naopak veselou povahu. Jedná se o jedno z mistrovských děl Bohuslava Martinů.

 

Skladba má tři části:

- Poco allegro

- Andante

- Allegretto

Termíny