Krásné a slavné skladby starých mistrů - Karolína Žmolíková, soprán; Šárka Králová, klavírní doprovod

Volný čas


Karolína Žmolíková - soprán

Krásné a slavné skladby starých mistrů

 

Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Händel, Giulio Caccini, Henry Purcell, F.Schubert, Johann Sebastian Bach, Ludvig van Beethoven

 

Klavírní doprovod - Šárka Králová

 

Karolína  Žmolíková se narodila roku 1990 v Praze. Začínala v Dětské opeře Praha, se kterou pravidelně vystupovala na různých pražských scénách a účinkovala také na EXPO v Aiči (2005), ve Vídni, v Drážďanech i v Opera Bastille v Paříži. Ztvárnila hlavní role v představeních Malý Mozart, Kominíček B. Brittena, Brundibár H. Krásy a v dalších. 

V roce 2005 byla přijata ke studiu na Pražské konzervatoři, kde byla její profesorkou MgA. Jiřina Přívratská a kde absolvovala v roce 2011. Nyní studuje ve 2. ročníku navazujícího magisterského studia hudební fakulty JAMU, kde je vedena doc. Zdeňkem Šmukařem. V Brně se už představila například v titulní roli Mozartovy první opery Bastien a Bastienka, jako Ludmila v inscenaci Prodané nevěsty od B. Smetany, Dona Anna v Mozartově Donu Giovannim nebo v opeře Mirandolina B. Martinů, kde si zazpívala hlavní roli Mirandoliny.

Karolína je vítězkou písňové soutěže Bohuslava Martinů a v roce 2013 získala třetí cenu v Duškově pěvecké soutěži. Předloni se aktivně zúčastnila pěveckých kurzů operní pěvkyně Dagmar Peckové. Karolína aktivně a často koncertuje. Za své největší úspěchy považuje vystoupení ve Španělském sále v Praze, v Requiem za Václava Havla v Pražské křižovatce, na festivalech  Dvořákova Nelahozeves a Jičín, město pohádky, v Mozartově Requiem s Vernum 2013  Ensemble, opakované koncertní šňůry s Ústřední hudbou armády České republiky, pravidelná vystoupení s Karlovarským a Západočeským symfonickým orchestrem (Dvořákovo Te Deum a Lužanská mše), nebo koncerty s kytaristou Lubomírem Brabcem a s houslistou Jaroslavem Svěceným.

V loňském roce strávila rok na stáži v Salzburgu, kde studovala na známém Mozarteu ve třídě norské sopranistky profesorky Aud Kjellaug Tesaker. V Rakousku a V Německu vystoupila na řadě koncertů, například v rámci Noci kostelů anebo v projektu z díla J.S.Bacha.

 

 

Doc. Šárka Králová pochází z  Brna, kde od roku 1976 studovala na konzervatoři u prof. J. Hlouškové. Ve studiu klavírní hry pokračovala na JAMU v Brně pod vedením prof. Inessy Janíčkové. Účastnila se mnoha klavírních soutěží, z nichž jmenujme např. Beethovenovu klavírní soutěž v Hradci nad Moravicí, kde jí byla udělena 3. cena v mezinárodní kategorii a cena za nejlepší interpretaci české soudobé skladby.

Od roku 1987 působí pedagogicky na JAMU v Brně jako klavíristka pro komorní spolupráci. Koncertní činnost rozvíjí ve spolupráci se Státní filharmonií Brno, se souborem Camerata Brno a s celou řadou komorních orchestrů. Spolupracuje s předními sólisty instrumentální a vokální hudby nejen u nás ale i v zahraničí.. Je vyhledávanou komorní doprovázečkou nejrůznějších stylových období. Pianistka svým citlivým klavírním doprovodem na koncertních jevištích podporuje především mladé talenty nové generace.

 

Obě umělkyně spolu vystupují pravidelně a mají za sebou celou řadu společných koncertů. „Šárka je skvělá muzikantka a rozumíme si spolu jako hudebnice i lidsky,“ říká zpěvačka a klavíristka dodává: „Karolína mě zaujala od prvního setkání při spolupráci na pěvecké soutěži svým citlivým, ale i profesionálním  přístupem k detailní práci. Od té chvíle si rozumíme stále víc a to nejen na pódiu. Považuji to v našem uměleckém světě za velmi důležité vnímat a respektovat individualitu toho druhého, což je patrné na jevišti ve vzájemné tvůrčí spolupráci, která se přenáší i na posluchače.“

 

Program:

Henry Purcell – Árie z opery Dido a Aeneas – When I am laid

Antonio Vivaldi – Ária del vagante z oratoria Juditha triumphans

Franz Schubert - Ave Maria

Georg Friedrich Händel – Árie Almireny z opery Rinaldo – Lascia chio pianga

Johan Sebastian Bach – Chorál z kantáty No.147 pro klavír – Jesu Joy of Man´s Desiring

Giovanni Paisiello – Nel cor piú non mi sento

Giuseppe Giordani – Caro mio ben

Giovanni Battista Pergolesi – Stabat mater - Vidit suum Cujus animam gementem

Ludvig van Beethoven – Sonata Quasi una Fantasia op.27, „Měsíční svit“1–.věta Adagio sostenuto

Giulio Caccini – Ave Maria

 

Vstupenky můžete zakoupit online http://npuvstupenky.colosseum.eu/valtice/titledetail/28-krasne-a-slavne-skladby-starych-mistru

Termíny