Filmový festival Expediční kamera na hradě Šternberk

Volný čas


Festival nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezony Expediční kamera opět míří do kin. Sedmý ročník bude probíhat ve více než dvou stovkách českých a slovenských měst. Na diváky opět čeká pořádná dávka cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí. 

Mezi místa, kde se již tradičně koná promítání, patří i Šternberk. Promítání se uskuteční v sobotu 9. dubna od 16 hodin na hradě Šternberk. Na diváky bude čekat celkem 8 snímků ve dvou blocích. Vstupné na festival činí 150 Kč, snížené vstupné pro děti do 15 let, studenty a seniory 100 Kč. Po celou dobu promítání bude připraveno občerstvení.

Podrobnější program sobotního promítání FF Expediční kamera na hradě Šternberk:

BLOK 1 - ZAČÁTEK 16 hodin

82 vrcholů (aplinismus) Režie: Samuel Gyger, Švýcarsko, 2015, 49 minut

Himalaya (vizuál) Režie: Berta Tilmantaite, Litva, 2015, 5 minut

Karun (expedice) Režie: Rhys Thwaites-Jones, Velká Británie 2014, 16 min

Mizející Delta (vodácká výprava) Režie: Pete McBride, USA 2014, 16 min

Srdce Kalahari (divoká příroda) Režie: Martin Šíl, Česká republika, 2015, 18 minut

Přestávka

BLOK 2 - začátek cca 18 hodin

Suri (přírodní kmeny) Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2015, 65 minut

I-View (záchrana v horách) Režie: Claudio Rossoni, Itálie, 2015, 28 minut

Travailen (vytrvalostní běh) Režie: Dean Lesile, JAR, 2014, 27 minut

Co vše uvidíte?

Diváci budou mít možnost zhlédnout ty nejlepší snímky o dobrodružných výpravách za zapomenutými národy a tajuplnými místy, o poznávání starobylých kultur i extrémních expedicích do těch nejnedostupnějších míst Afriky a Asie i neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v Alpách. Diváci se stanou svědky jednoho extrémního výkonu. Zdolat všechny čtyřtisícové vrcholy v Alpách za neuvěřitelných 80 dní? Nemožné, tedy pokud nemáte kondičku jako Ueli Steck a Michael Wohlleben. Čeká je 1000 kilometrů na kole a nastoupají přes 100 000 výškových metrů.  Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít 82 vrcholů

Odpověď na otázku kým vším je Himalaya, vám pomůže najít vizuálně působivý film, který vznikl během třítýdenního treku litevské filmařky Berty Tilmantaite. Himalaya je legenda, kterou nám vítr šeptá do uší, když stoupáme v horách výš a výš. Jméno Himalaya znamená Domov sněhu a ona je přitom domovem devíti z deseti nejvyšších vrcholů na zemi, které jsou pokryty věčným sněhem a ledem.

Také diváci uslyší příběh řeky Colorado, jejíž ústí bylo na počátku dvacátého století obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Až do jara 2014. Dva národy se rozhodly Colorado opět  propojit s mořem.  Snímek Mizející Delta divákům kromě oživení delty také ukáže, jak neumíme pečovat o cenné zdroje okolo nás.

Nejnovější film Pavla Barabáše Suri diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i putování pralesem, na jehož konci je území obávaného kmene Suri, který se rozhodl bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Budou mít dost síly národy, které po tisíce let bránit svoje tradice, odolat tlaku naší civilizace?

Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto. Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tohoto tajuplného starobylého národa.

Termíny