Velikonoce na Betlémě

Volný čas, Pro děti


Muzeum v přírodě Veselý Kopec je až do 23. dubna uzavřeno. O tradiční velikonoční výstavu ovšem nepřijdete, je pro vás připravena v našem druhém expozičním celku v Hlinsku, kde si od 19. března do 10. dubna můžete užít velikonoční atmosféry v roubenkách památkové rezervace Betlém. Letos bude pozornost zaměřena na obyčeje spadající do období předvelikonočního půstu. Dozvíte se třeba, proč měly jednotlivé neděle v tomto čase tak zvláštní názvy. Například neděle Pučálka, Družebná či Sazometná. Samozřejmě nebude chybět připomenutí tradičních velikonočních zvyků. Budete si moci prohlédnout zvykoslovné předměty, tradiční pečivo a různě zdobené kraslice.

Ve dnech 19., 20., 25., 26., 27. a 28. března můžete sledovat zdobení kraslic tradičními způsoby a ve dnech 25., 26. a 27. března se můžete naučit plést pomlázky různými způsoby.

Pro školy jsme připravili pracovní listy, které si můžete stáhnout ZDE a následně vytisknout.

Po celou dobu velikonoční výstavy si můžete udělat radost a koupit si hezké dárečky v naší prodejně upomínkových předmětů. 25. března se v památkové rezervaci Betlém Hlinsko bude konat Selský trh.

PŘEHLED UKÁZEK:

  • 19. března - zdobení kraslic tradičními způsoby
  • 20. března - zdobení kraslic tradičními způsoby
  • 25. března - zdobení kraslic tradičními způsoby, pletení pomlázek, Selský trh
  • 26. března - zdobení kraslic tradičními způsoby, pletení pomlázek
  • 27. března - zdobení kraslic tradičními způsoby, pletení pomlázek
  • 28. března - zdobení kraslic tradičními způsoby
Termíny