ZLODĚJKA MEZI DVĚMA PATRY

Hudba

Básnířka a dramatička Blanka Fišerová vydala v říjnu 2015 druhou sbírku Zlodějky lžiček. Pokud i vy postrádáte lžičky, můžete 28. dubna 2016 v brněnské Galerii Třináctka během poeticko-hudebního programu zjistit, kde končí a do jaké básně nebo písně se transformovaly. Přivítáme vás na červeném koberci a Zlodějka bude tentokrát improvizovat ve dvou patrech. V prvním bude v galerii hrát skladatelka a klavíristka Dada Klementová, kmotra sbírky. Ve druhém violoncellistka Terezie Kovalová (Calm Season), jejíž instrumentální skladby jsou součástí hudební podoby sbírky. Vy se můžete rozhodnout, zda budete Blanku Fišerovou (pro)následovat z patra do patra, nebo zůstanete v jednom z nich. Výjimečný zážitek, hudebně-poetická improvizace a další překvapení, to vše na vás čeká ve světě “lžiček”.

         Zlodějka Blanka Fišerová vás přivítá ve světě poezie, který tvoří řada cizích lžiček. Prochází od dětských přes svět matčin, zkoumá lžičky hrdinské, ráda si s vámi nabere lžičku z atmosféry domova nebo poodhalí různé podoby zlodějek. Co báseň, to malý příběh nebo inspirace člověkem, jenž kdysi vlastnil lžičku. Buď ji daroval, nebo mu byla ukradena. Některé už není komu vrátit. Zlodějky jsou také výtvarně nadané, Hana Mičková jejich svět zachytila díky vlastní výjimečné fantazii citlivě a inovativně. Těm, kteří slyší lžičky cinkat, zvonit, chrastit nebo vydávat další zvuky či tóny, je určen i hudební bonus, na němž spolupracovala řada talentovaných mladých hudebníků. Poezií se k vlastním originálním skladbám nechala inspirovat violoncellistka Terezie Kovalová, písničkářka Hana Kopřivová nebo bratři Vankové.

           Lžičková překvapení nechává zlodějka ve vlacích, na lavičkách v parcích, na náměstích, v kavárnách pod šálky… Ochutnejte alespoň na lžičku poezie i originality a nechejte se inspirovat. Zlodějku přistihnete při činu na www.zlodejkylzicek.cz nebo na facebooku či twitteru.

          Blanka Fišerová píše nejen básně, ale také divadelní hry. Dvakrát byla nominována na Cenu A. Radoka a její kontroverzní hra Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude měla v lednu 2014 premiéru ve Slováckém divadle. Byla přeložena do esperanta a v současné době ji čtou čtenáři ve více než dvaceti zemích světa. Je autorkou projektu Guerilla Poetring, specifického básnění v ulicích, které probíhá nejen v České republice. Věnuje se také projektům scénických čtení a performancím v nově vzniklém brněnském bytovém prostoru, který nazvala Hraniční.

Událost:

 

Účinkují

Blanka Fišerová 

Dada Klementová

Terezie Kovalová 

Termíny