Dětský den aneb jak se stát rytířem na zámku Mníšku

Pro děti

Zámek Mníšek pod Brdy ležící jen kousek od Prahy připravil na letošní rok novinku, Dětský den s rytířskou tématikou. Děti si zkusí představit, jaké by bylo být rytířem v dobách středověkých hradů a tvrzí, kdy tu vládl známý císař Karel IV. V neděli 29. 5. je pro ně připraveno plno zábavy – škola šermu, rytířská vystoupení, soutěže a hry, stánky, odměny i speciální prohlídky zámku.

 

Na královském trůnu se usadil císař Karel z rodu Lucemburků. Staví hrady, zakládá instituce, buduje i ochraňuje. Když on vládne, nikde se nesmí potulovat žádní lupiči a loupežníci. V Mníšku stojí strážní hrádek, který ochraňuje kupeckou Zlatou stezku. Po ní proudí karavany naložené vzácným zbožím a Karel IV. dal svým budoucím rytířům a statečným bojovnicím důležitý úkol. Stezku střežit, udržovat, opravovat a pomáhat pocestným.

Jak se ale v době Karla IV. stát rytířem? To si mohou všechny děti přijít vyzkoušet na dětský den, který se už rychle blíží. V neděli 29. května od 11 do 17 hodin v zámecké zahradě, aby si vysloužily rytířský glejt, musí při zábavných soutěžních zastaveních zvládnout sedm dovedností rytíře. Přemůžou třeba loupežníka nebo najdou ukradené zboží? Budou umět zprůchodnit kupcům cestu nebo pomoci zbloudilým pocestným? Zazpívají jako trubadúři, rozveselí smutnou paní a vyslouží si malou odměnu?

Na všechny určitě čeká den plný zábavy. Připravena jsou šermířská vystoupení a také škola šermu. Jak správně držet zbraň? Jaký zaujmout správný bojový postoj a nenechat se poranit? V zámku budou probíhat speciální prohlídky pro děti s pohádkovou průvodkyní a před zámkem můžeme vybírat a nakupovat u stánkařů.

Termíny