MĚSTOSVĚT - Město a jeho svět v ilustraci pro děti

Výstava

 

Městské muzeum a galerie Polička a spolek Porte Vás srdečně zvou na výstavu Městosvět, jenž kolektivní výstavou současných ilustrátorů. Poprvé se výstava konala v pražské Galerii Villa Pellé od dubna do června 2015.

Městu se jako primárnímu prostředí dětských zážitků věnuje řada ilustrátorů dětské literatury napříč generacemi. Vytvářejí vlastní imaginární struktury, celky prorůstající v městosvěty. Tematický klíč výstavy dovolil propojit díla dvanácti autorů různých skupin, generací, životních zkušeností a přístupů k tvorbě.

Přijďte zažít město jako dobrodružné a neprobádané prostředí. Kroky, které vedou k objevování domů, parků, ulic a náměstí nám zprostředkují obrazy těch nejlepších současných českých ilustrátorů dětské knihy. Vkročte s námi za brány města a projděte se labyrintem jeho ulic.

Historickou Prahu jako dějiště známých pověstí o Golemovi, Bruncvíkovi a Hanušovi si prohlédneme prostřednictvím ilustrací Tři zlaté klíče od Petra Síse. Obrázky Michaely Kukovičové z knihy To je Praha nám představí současnou Prahu a zavedou nás na mosty, ostrovy, rozhledny, do parků, do centra i na periferii. Překročíme hranice republiky a podíváme se na ilustrace ze světa a světových metropolí. Prostřednictvím slavných obrázkových průvodců, u nás teprve v nedávné době objevovaného klasika ilustrace poloviny dvacátého století Miroslava Šaška, se vydáme do Hong Kongu a skrze hravé ilustrace Petra Nikla budeme poznávat obyvatele New Yourku. Nejmenší děti se seznámí s pětiletým klukem Oskarem a jeho věrným kocourem, jejichž autorkou je Eva Maceková a společně prožijí den plný drobných událostí z obyčejného života. Společně s Dagmar Urbánkovou se setkáme s legračními i vážnými postavami z její autorské knihy Cirkus ulice.

K výstavě je připraven výtvarný program plný her a tvořivých aktivit v podobě interaktivních koutků a doprovodných dílen. Partneři: Villa Pellé, Porte, UPM

Autorka původní scénografické podoby výstavy: Dagmar Urbánková

Autorka labyrintu: Asol Daniela

 

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 7. května 2016 od 14.00 hod. ve výstavních sálech městské galerie v radnici. Úvodní slovo pronese kurátorka Daniela Kramerová.

Termíny