Indická klasická hudba

Hudba
Ortodoxní hindustánské rágy. Účinkují: Elena Kubičková - esrádž a Tomáš Reindl - tabla.

Indická klasická hudba zná dvě základní větve - severoindickou (hindustánskou) a jihoindickou (karnatickou). Elena se věnuje, tak jako většina evropských a amerických interpretů, hudbě severoindické. Kořeny indické klasiky najdeme už ve starověku, do podoby, v jaké je prezentována na dnešních koncertních pódiích, se začínala formovat ve středověku.
Severoindická klasická hudba je žánrem artificiálním na rozdíl od hudby lidové nebo populární. Opírá se o sofistikovaný a propracovaný systém melodických a rytmických pravidel, v jehož rámci se komponované části přednesu střídají s improvizacemi. Melodickou strukturu, pravid...la týkající se užívání tónů, mikrotónů a ornamentů určuje rága (je jich známo několik set), rytmická struktura je dána tálou. Každá rága vystihuje jinou náladu, rozpoložení mysli (rasa) a úkolem hudebníků je předat tento emotivní náboj posluchačům.
Esrádž je tradiční indický smyčcový nástroj. Má devatenáct strun, z toho čtyři hlavní a dvě oktávy strun rezonančních, laděných podle zvolené stupnice.
Tabla, doprovodný nástroj, sestávají ze dvou bubnů: pravý daján je zpravidla laděný do tóniky, levý baján je basový.


Elena Kubičková vystudovala klasické housle, hrála v komorním smyčcovém orchestru. V severoindické klasické hudbě se vzdělávala pod vedením houslisty a muzikologa prof. Dr. Smarajita Chakravortyho, v Indii studovala ve Váránasí u Dr. V. Balaji, zpěváka a houslisty, profesora Benaras Hindu University, a u Dr. Jibendry Narayana Goswami (1. cena v celoindické soutěži ve hře na sitár, Sangeet Academy 1995). Na esrádž hraje od roku 1990. Spolu s dalšími hudebníky vydala několik alb, z nichž některá byla využita jako filmová hudba, např. k třídílnému filmu Igora Chauna "Cesta do Indie". Účinkovala na mnoha festivalech, také v Polsku, na Slovensku a (se skupinou Damaru) na mezinárodním hudebním festivalu v italské Ferraře. Spolupracuje s tablisty Tomášem Reindlem a Fabricem Michelem. Spolu s indickými mistry (Dr. J. N. Goswami – sitár, Mani Shankar Tripathi – tabla) vystoupila mimo jiné na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2006 nebo v rámci koncertů FOK v kostele sv. Šimona a Judy. Koncertuje s programem severoindických rág, přednáší o indické hudbě (HAMU, JAMU). Od roku 2002 se podílí na tanečně-hudebním projektu Damaru, založeném na klasickém indickém tanci khatak, indických rágách a dalších hudebních a scénických prvcích. Album indických rág, které nahrála s tablistou Tomášem Reindlem, bylo oceněno časopisem Harmonie nejvyšším počtem bodů. Na stanici Vltava v Českém rozhlase připravovala patnáct let pravidelné noční pořady s indickou klasickou hudbou.

Facebook události:

https://www.facebook.com/events/1540076776289063/

 

Účinkují

Elena Kubičková - esrádž a Tomáš Reindl - tabla

Kontakty

www.retezova7.cz

Termíny