TRIBUTE TO... DEXTER GORDON

Hudba

Dexter Gordon (27. února 1923, Los Angeles, Kalifornie – 25. dubna 1990, Filadelfie, Pensylvánie) byl americký jazzový tenorsaxofonista, který byl několikrát nominován na cenu Grammy. Je jedním z prvních bebopových saxofonistů a často bývá označován za jednoho z nejlepších tenorsaxofonistů vůbec. Slavná fotografie, na které Dexter kouří během svého vystoupení v New Yorku v roce 1948 se stala jednou z nejznámějších fotografií v celé jazzové historii. Díky své výšce (měřil necelé dva metry) si vysloužil přezdívku Long Tall Dexter.
Dexter žil 15 let v Evropě, většinou v Paříži a Kodani, kde také často hrál s ostatními americkými jazzovými hudebníky, kteří v té době žili v Evropě. Patřili k nim Bud Powell, Freddie Hubbard nebo Billy Higgins.

 

Rostislav Fraš je absolventem Konzervatoře J. Ježka v Praze a Jazzového Institutu Hudební Akademie v Katowicích. Již během studijí na KJJ začal působit na pražské jazzové scéně, kde se stal vyhledávaným hudebníkem. Vedle vlastních projektů působí jako člen a sólista Bigbandu Českého rozhlasu, dále v kapelách Karel Růžička Septet, Limited Edition, Štěpán Markovič Saxtet a Zuzana Lapčíková Quintet.

Termíny