Evropská krize očima Jana Petránka

Volný čas
 

Váženým hostem Domu knihy KNIHCENTRUM.cz bude v úterý 19. dubna novinář s jedinečným rozhledem Jan Petránek.

 

„V dnešní vypjaté bezpečnostní situaci musí mít boj s terorem zelenou,“ říká Jan Petránek, publicista, novinář, komentátor a nestor české žurnalistiky. Nejen novináři, ale i široká veřejnost včetně mladých lidí oceňuje jeho moudrá slova na vlnách Českého rozhlasu Dvojka a jeho pravidelné sloupky v Týdeníku Rozhlas.

 

Jan Petránek se fundovaně a velmi pečlivě zabývá třeba uprchlickou krizí, arabskou mentalitou, ale i úmyslem severokorejského nejmladšího diktátora Kim Čong-una potrestat celý svět za to, že neuznává jeho genialitu.Besedu s Janem Petránkem ve spolupráci se společností KNIHCENTRUM.CZ pořádá Syndikát novinářů Moravskoslezského a Olomouckého kraje.V rámci besedy s Janem Petránkem proběhne i autogramiáda jeho publikace Na co jsem si ještě vzpomněl.

 

Jan Petránek je respektovanou osobností české žurnalistiky s jedinečným rozhledem po světovém politickém dění. Jeho doménou byl od počátku padesátých let (s vynucenou normalizační pauzou v továrně na pneumatiky) rozhlas, v němž působil jako zpravodaj v Indii a Sovětském svazu a zahraničněpolitický komentátor. Jeho paměti jsou svědectvím o životě naplněném dramatickými okamžiky i trvalou snahou o sebezdokonalování. Zkušenosti z uvolňující se atmosféry světových metropolí šedesátých let, chartistické prostředí a samizdatová novinařina let následujících, působení mezi umělci v projektu Šanson, věc veřejná, poučené hodnocení vývoje nedávného i ryze současného, to vše je podáno v charakteristickém stylu autora nejen publicistiky, ale také básní, písňových textů a rozhlasových her. Kniha je doplněna CD s písňovou tvorbou Jana Petránka v podání předních šansoniérů i samotného autora.

 

Český novinář, komentátor, literát, disident a legenda české žurnalistiky nastoupil do Československého rozhlasu v roce 1951, krátce po vystudování Českoslovanské obchodní akademie v Resslově ulici. Už tehdy se specializoval na mezinárodní politiku, kosmonautiku a strategii. Coby zahraniční korespondent působil v Indii, Pákistánu, SSSR, Vietnamu a Číně.  Ještě v létě 1969 reportoval přistání amerických kosmonautů na Měsíci. Pro své proreformní vystupování však za normalizace musel z Československého rozhlasu odejít a pracoval manuálně. Osmnáct let, až do roku 1989, se živil coby topič. Stal se signatářem Charty 77, kterou přeložil do angličtiny a přispíval do samizdatových Lidových novin. K novinařině se po sametové revoluci vrátil. Poté, co odmítl post ředitele Československého rozhlasu, nastoupil do Lidových novin. V důchodu je od roku 1993, dodnes ale pracuje jako stálý spolupracovník zpravodajství České televize a internetového portálu ČT24. Petránek je nejenom novinář, ale také textař a básník. Jeho brilantní postřehy, přehled a vtip obdivují dodnes čtenáři např. na Blogu ČT 24. „Mým cílem je přijít k lidem a říct jim, co je důležité,“ říká Petránek. Od posluchačů Českého rozhlasu i čtenářů Deníku získal v roce 2013 hlasováním v sedmnáctém ročníku celostátní ankety cenu Šarmantní osobnost roku. Za rok 2012 obdržel novinářskou cenu Nadace ČLF K. H. Borovského Čestnou cenu Opus Vitae za ryzí novinařinu, obdivuhodný rozhled a životní nezmarství.

 

Sbíráme víčka s E-vičkou na podporu Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat. Jako Dům knihy KNIHCENTRUM.cz jsme spustili charitativní akci, díky které budeme dlouhodobě podporovat Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat. Za darování většího počtu  víček si můžete vybrat slevu na knihu či slevu v naší kavárně.

 

Během měsíce dubna se zúčastněte slosování o vstupenky do Staré arény.

Po celý měsíc duben bude v Domě knihy KNIHCENTRUM.cz probíhat akce „Čím více KNIH nakoupíš, tím větší SLEVU máš“. Akce platí do 30. 4. 2016.

Rezervujte si místo e-mailem rezervace.ostrava@knihcentrum.cz nebo telefonicky 607 082 029. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas!


 

Termíny