JFB 2016: Rio Danubio

Volný čas, Hudba
RIO DANUBIO (SK/PE)

Projekt Rio Danubio v sobě nese latin-jazzového ducha a spojuje jej s prvky moderního jazzu. Větší část repertoáru kapely tvoří autorské kompozice doplněné o stylově upravené jazzové standardy. Jádro hudby tvoří bluesová forma a modální plochy s afro-kubánskými rytmy, zpěvné melodie s rytmickým podkladem bossa novy nebo komplexněji strukturované skladby propojené s latino groovy. Repertoár působí svěže, místy nabídne i taneční sekvence, které vzápětí vystřídají expresivní sóla. Vedle saxofonu, trumpety, kytary nebo klavíru dostaly odpovídající prostor i bicí a perkuse, které nesplňují pouze doprovodnou funkci, ale jsou vedle toho rovnocennými sólovými nástroji.

Eponymní album kapela nahrála v průběhu dvou intenzívních nahrávacích frekvencí. Na první z nich nahrávala mimořádně zajímavá rytmická sekce, brazilský bubeník André Antunes společně s na Slovensku žijícím perkusionistou peruánského původu Eddym Portellou dodali této frekvenci specifickou atmosféru a latino groovy „z první ruky“. Na druhé frekvenci spolu se slovenskými jazzmany účinkoval znovu Eddy Portella a posluchač si tak může bezprostředně porovnat oba rozdílné přístupy a sound obou nahrávek.
Lídr projektu Erik Rothenstein přinesl do kapely na míru ušitá aranžmá a celkový dramaturgický koncept alba. V titulní skladbě Rio Danubio, která je věnována Pacovi de Luciovi, čerpá z harmonického a rytmického konceptu flamencové rumby. V ostatních skladbách je patrný vliv americké cool jazzové tradice a modálního stylu. Na album autorsky přispěl i basový trombonista Michal Motýľ. Projekt byl nominován na cenu ESPRIT 2014 – Slovak Jazz Award.
Erik Rothenstein je bratislavský barytonsaxofonista, skladatel a aranžér. Věnuje se jazzové hudbě ve vlastních kapelách a jako host i v nejrůznějších dalších formacích. Po absolvování bratislavské konzervatoře, kde studoval altsaxofon, odešel do rakouského Grazu na jazzové oddělení univerzity Kunst Universität Graz. Tam začal hrát na barytonsaxofon a věnoval se i kompozici a aranžování. Jako kapelník vytváří tvůrčí platformy, které se soustřeďují na autorské kompozice vycházející z moderního mainstreamového jazzu v kombinaci s etnickými prvky. Vede také world-etno formaci Duduk Ensemble. Pod svým jménem nahrál alba Prater Menuet, Erik Rothenstein and the Rainbow project – In Concert, Blázni z Chelmu a nedávno i Rio Danubio.

Účinkují

RIO DANUBIO (SK/PE)

Erik Rothenstein – sax, Michal Motýľ – basový trombón, Pavol Bereza – kytara, Vlado Máčaj – kontrabas, Marián Ševčík – bicí, Eddy Portella – perkuse

Termíny