JFB 2016: Robert Balzar Trio + Gabriele Mirabassi & Yaron Herman & Ziv Ravitz

Volný čas, Hudba

ROBERT BALZAR TRIO + GABRIELE MIRABASSI (CZ/IT)

Jednou ze stálic porevolučního jazzu v Česku je bezesporu trio ostříleného kontrabasisty Roberta Balzara. Vzniklo v roce 1996 a od té doby nahrálo šest autorských alb. Travelling z roku 1998 získalo ocenění „Český disk roku“ od Českého rozhlasu, následující Alone (2000) přineslo triu ceny „Album roku a Kapela roku“ v rámci Cenění Karla Velebného. Overnight bylo v roce 2005 nominováno na cenu „Anděl“. Tvůrčí spolupráce s legendou jazzové kytary Johnem Abercrombiem vyústilo ve společné natáčení alba Tales featuring John Abercrombie v roce 2008. Nejnovější desky Discover Who We Are a Vuja-Dé už dávají prostor brněnskému rodákovi Jiřímu Levíčkovi, jenž na postu klavíristy vystřídal dlouhodobého člena tria Stanislava Máchu. Album nahrál a smíchal veleslavný americký soundmaster James Farber, aby tak nastavil nový etalon zvuku v našich jazzových končinách.

YARON HERMAN & ZIV RAVITZ (IL)

Hvězda Izraelce Yarona Hermana v posledních letech září jakoby se na ní rozbouřilo nepočítaně erupcí. Podobně eruptivní je Hermanův klavírní styl, osmaosmdesát klapek však drží pevně v otěžích, a když vkus zavelí, dokáže jim pěkně přiškrtit uzdu. Hermanův styl definuje termín dynamika, jeho herní polohy se mění jako nebe při západu slunce, nikdy však nesklouznou k lacinému kýči či cirkusáctví.
Z Hermana muzikálnost přímo stříká. Je tak plný hudby, že musí vynakládat úsilí, aby v něm nepřekypěla. V baladě se ale umí tak zkáznit, že se člověku ani nechce věřit, že klavír nabízí tak jemnou barvu a hudební frázi lze natolik procítit. Když se ovšem naskytne příležitost běsnit, Herman je prvním, který ji využije. Svůj nástroj má nevídaně pod kontrolou, srší vtipem a nápady.

Účinkují

ROBERT BALZAR TRIO + GABRIELE MIRABASSI (CZ/IT)

Gabriele Mirabassi – klarinet, Robert Balzar – kontrabas, Jiří Levíček – piano, Kamil Slezák – bicí

 

YARON HERMAN & ZIV RAVITZ (IL)

Yaron Herman – klavír, Ziv Ravitz – bicí, elektronika

Termíny