JFB 2016: Petr Dvorský slaví 50, Gratulují Emil Viklický Trio, Walter Fischbacher’s Winterfisch, the Four

Hudba

PETR DVORSKÝ SLAVÍ 50, GRATULUJÍ EMIL VIKLICKÝ TRIO, WALTER FISCHBACHER’S WINTERFISCH, THE FOUR (CZ/AU)

Abrahámoviny – parádní důvod k oslavě… Jen těžko uvěřit, že se padesátky letos dožívá kontrabasista Petr Dvorský, včera talent roku, dnes prakticky legenda. Petr je perfektní definicí slova sideman a nutno k němu dodat i přívlastek – šťastný sideman. Vzhledem k šíři jeho záběru snad ani na své vlastní aktivity nemá čas a v trochu nevděčné roli dělníka jazzu se zcela našel.
Zásadní devizou šťastného sidemana Petra Dvorského je schopnost přizpůsobit se jakékoliv hudební situaci a přispět tím, co si hudba v tom okamžiku žádá. I proto tak často zvedá telefony různým kapelníkům. Tradičně mu volá i pianista Walter Fischbacher, jenž si v Česku udělal jméno především po boku Laca Décziho. Jeho nejnovější projekt se jmenuje WinterFisch a Petr Dvorský v něm opět nechybí. Kapelníci Walter Fischbacher a Andy Winter, Newyorčané z vlastní vůle, promítají do svého aktuálního projektu pestré a bohaté hudební i životní zkušenosti. Napětí, které vzniká ze střetu jejich zásadně odlišných přístupů k psaní a aranžování hudby, vytváří sílu, která prostupuje všechny kompozice na nedávno vydaném albu Timeless, staví nádherné hudební oblouky, spouští erupce bebopových linek a nutí ke zklidnění v intimních baladách. Na svém jarním turné k vydání nové desky se vedle Dvorského potkávají s obdivovaným tenorsaxofonistou a laureátem ceny Echo Jazz Johannesem Endersem. Společně tak svému tradičnímu spoluhráči na středoevropských tour Petru Dvorskému mohou pogratulovat.

https://www.youtube.com/watch?v=chGM4FZzTq0

Účinkují

Petr Dvorský – kontrabas, Karel Růžička jr. – saxofon, Stanislav Mácha – piano, Jiří Slavíček – bicí, Walter Fischbacher – piano, klávesy, Andy Winter – bicí, Johannes Enders – saxofon, Emil Viklický – piano

Termíny