JFB 2016: Skety & Ondřej Ruml a Matej Benko Quintet

Hudba

SKETY (CZ)

Veronika Vítová, Alice Bauer, Marta Kloučková, Michal Strnad, Štěpán Janoušek, Petr Wajsar – zpěv

„Jsme vokální hudební skupina složená z mladých českých jazzových zpěváků a muzikantů, kteří se hudbě věnují naplno a profesionálně,“ prohlašuje hrdě skupina Skety. „V červenci 2014 jsme obdrželi Zlatý diplom a prestižní ocenění The Ward Swingle Award v kategorii Jazz na mezinárodní soutěži Vokal.Total v rakouském Grazu. Všechny skety jsme každý frontmany svých vlastních projektů, kapel a bigbandů, ale společné zpívání a cappella je pro nás nejvyšší hudební metou. Věříme, že naše jazzová srdce a zkušenosti jsou na koncertech slyšet.“ Posoudit můžete sami, ale Skety na každý pád vlétly na domácí jazzovou scénu jako uragán a povědomí o nich se rozšiřuje jako láva po výbuchu sopky. Po vítězství v soutěži Vokal.Total a na to navazujících pozváních na festivaly v Austrálii a na Tchaj-wanu se Sketám podařil další úspěch ve světovém měřítku. Originální skladba Petra Wajsara Václavák, inspirovaná Svatováclavským chorálem, byla vybrána do prestižní kompilace s názvem „SING 12: This Big“, kterou každoročně vydává The Contemporary A Cappella Society.

https://www.youtube.com/watch?v=9XiPSLoB1KI

ONDŘEJ RUML A MATEJ BENKO QUINTET (CZ/SK)

Ondřej Ruml – zpěv, Radek Zapadlo – tenorsaxofon, Miroslav Hloucal – trubka, křídlovka, Matej Benko – piano, Tomáš Liška – kontrabas, Pavel Zbořil – bicí

Ondřej Ruml je všestranný muzikant a zpěvák, jenž se do širšího povědomí dostal úspěšnou účastí v pěvecké soutěži X FACTOR, kde ohromil veřejnost svým talentem a skončil na druhém místě.
Benkovi vyšla tři autorská CD u nahrávací společnosti Arta, nedávno oslnil pop-jazzovou autorskou deskou Planety (Warner), je v neustálém tvůrčím zápřahu (mj. s kapelou Richarda Müllera) a s přehledem zvládá i roli kapelníka a trojnásobného otce. Pobyt na pódiu si evidentně užívá a pozitivní pocit z tvorby přenáší beze ztrát na své posluchače. Na pedály v kvintetu šlape také bubeník Bady Zbořil, jenž na půl plynu ostatně ani hrát neumí, a popohání tak nejen Benka, ale i saxofonistu Radka Zapadla a trumpetistu Miroslava Hloucala k nadstandardním výkonům. Z pozice basisty vše drží v otěžích a fundament dodává spolehlivý Tomáš Liška.
Tvůrčí spojení Mateje Benka a Ondřeje Rumla je téměř dokonalou symbiózou. Ruml jako inspirátor a sebevědomý interpret se parádně pojí s aranžérským i interpretačním uměním Benka a jeho kapely. Jejich společná rekonstrukce písniček Jaroslava Ježka respektuje originál, ale zároveň přináší čerstvý pohled na časem dobře prověřený repertoár.

https://www.youtube.com/watch?v=BK1Nz4iXlec&list=PLS20eafZHF93WRKArv07wXHUrmwbz-A5m

Termíny