TRABAND

Hudba
Traband vznikl jako trojčlenná kapela kolem textaře, zpěváka a kytaristy Jardy Svobody. Na baskytaru hrál Michal Kliner a na bicí Václav Pohl. V roce 1996 se rozšířili o banjistu Evžena Kredence a o rok později vydali vlastním nákladem své první album O čem mluví muži.

Z těchto prvních let Trabandu pochází i název, jako zkomolenina slovního spojení trio-band (tříčlenná kapela), jako parodie na automobil Trabant (a odtud jsou odvozeny i názvy členů kapely tzv. "trabanditů"). Skupina se bere, jako rocková, ale sami tvůrci svůj zvláštní žánr označují, jako "dechno", smíšenina dechové muziky a techna, což také odpovídá dlouhým mezihrám s bicími a žesťovými nástroji.

U příležitosti 10 let trvání skupiny se v červnu 2005 konal v Praze koncert, jehož záznam vyšel v listopadu téhož roku na DVD. Zároveň vyšla také kniha Kontraband, v níž 8 výtvarníků ztvárnilo písničky skupiny v komiksové podobě. Po roční pauze se v lednu 2007 Traband vrátil ke koncertování s novým stylem, repertoárem a komornějším obsazením - Jarda Svoboda, Jana Modráčková a Václav Pohl. Písně z nového repertoáru představil Jarda Svoboda divákům během roku 2006 na několika sólových koncertech, při kterých se doprovázel na
harmonium. Nové album vyšlo 22. května 2007 s názvem Přítel člověka (od 1. května bylo již oficiálně k dostání v mp3). Od května či června 2008 s Trabandem opět vystupuje tubista Robert Škarda. V květnu se také vdala Jana Modráčková a dnes se jmenuje Kaplanová. Na podzim roku 2008 pak Traband přerušil koncertování kvůli těhotenství Jany.
26. července 2009 se narodila Emilka Kaplanová a Traband se
koncerty na festivalu Otevřeno v Jimramově 29. srpna 2009 a v
pražském Vagóně 1. září na křtu alba Ztracený ve světě: A Tribute to Oldřich Janota, na které natočil Janotovu píseň Druhý břeh, vrátil na pódia s novým repertoárem. Část z tohoto nového repertoáru pak nahrál v zimě 2009/2010 a vydal na albu Domasa (2010). Nejnovější album a DVD vydal Traband v květnu 2011.

Termíny