Nová syntéza: Blue Effect & KYX Orchestra

Hudba, rock
Legendární Blue Effect nahrál v první polovině 70. let s jazzovým orchestrem dvě kultovní LP desky s názvem Nová syntéza. Nadčasové nahrávky rockové kapely s velkým big bandem se 15. března 2016 vrátí na pódium Lucerna Music Baru.

Nahrávka z roku 1971 propojila rockery s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Bigbítová kapela tak najednou dostala „nátěr jazzu“, což jí v přituhující normalizaci pomohlo. „Foukl ze světa vítr kapel, jako třeba Chicago, a začala doba fúze rocku a jazzu. A my jsme to chytli za pačesy,“ dodal Radim Hladík, že inspirací byly podobné zahraniční projekty. „První Nová syntéza byla jen orchestrální, abychom nenarazili s texty. Měla úspěch, prošlo to v rozhlase, tak se nám povedlo udělat i další desku, tentokrát nejen s kapelou, ale i se zpívanými texty,“ vysvětlil tehdejší dirigent rozhlasového jazzového orchestru Kamil Hála.

Po více než 40 letech se obě syntézy vracejí s o generaci mladšími muzikanty – dnešním Blue Effectem, v němž z původní sestavy zbyl jen Radim Hladík, a s vynikajícím chrudimským Kyx Orchestra (dirigent Romanem Fišer). Muzikanti se sehrávali dlouho a navíc se museli skladby učit, včetně autora některých z nich Radima Hladíka. „Už si je nepamatuju,“ přiznává, „navíc, aby to bylo komplikovanější, my některé z nich sice hrajeme, ale hrajeme je v úplně jiné podobě. Takže jsem je musel sám sebe učit.“ Po dvou koncertech v raných 70. letech a dvou koncertech v minulých dvou letech, tak skladby legendárních desek zazní opět naživo.
Termíny