Na jedné vlně 2. ČÁST VÝSTAVY - v muzeu

Výstava, Volný čas, výstava, kultura, volný čas
Milan Bauer – grafika / Libor Michalák - Aprílové knížky
15. 1. – 27. 3. 2016
Milan Bauer (ročník 1960) se grafické tvorbě začal věnovat hned po ukončení studia na Střední keramické škole v Bechyni a zaujal jasné postavení mezi českými grafiky. Svoje odborné znalosti získané ve škole příbuzného oboru doplňoval soukromým studiem u pražského výtvarníka Spytimíra Bursíka. Milan Bauer zaujal odbornou veřejnost svým osobitým stylem, který se vyznačuje po formální stránce detailním propracováním daného námětu, jehož ústředním motivem bývá často starodávná technika. S trochou nadsázky je možné jeho tvorbu označit jako „poezii techniky“. Vznikla řada grafických listů inspirovaných dosud neobjeveným vynálezcem Ferdinandem Gramatikou (Pozůstalost F. G. I a II, Z kabinetu F.G.) ať už se jedná o různé samohyby, motocykly, lokomotivy, nebo i lehce strašidelné biomechanoidy. Inspiraci čerpá i z knih anatomie a starých katalogových listů továren.
Grafiky Milana Bauera vznikají převážně technikou leptu, ale i dalšími hlubotiskovými technikami. Možnost je shlédnout měli milovníci umění jak doma, tak i v zahraničí.
Jeho ex-libris jsou ozdobou soukromých sbírek i muzeí.Kromě tvorby grafických listů se Milan Bauer věnuje grafickému designu, grafické úpravě knih (Šumavské vzpomínky na časy, kdy práce voněla dřevem), kalendářů a časopisů (Vítaný host na Šumavě a v Českém lese).
Libor Michalák (ročník 1947) se knižní vazbě se věnuje 38 let a své práce vystavoval zatím na třiceti výstavách výstav v České republice a na jedné v Itálii. Jeho knížky byly předávány hostujícím umělcům v pořadech Českého rozhlasu Tobogan a vlastní je dnes přes 60 předních českých umělců. Do svých knižních objektů vkládá osobitý humor, vycházející nejen z provedení knižní vazby, ale často i z využití slovních hříček.
Libor Michalák je rodákem z Ostravy. Studoval na Vysokých školách zemědělských v Brně a po absolutoriu (1970) i v Praze. V Chebu žije 40 let a pracoval zde na Ústavu pro vědeckou soustavu hospodaření, na ředitelství Agrokombinátu a podílel se i na založení dvou cestovních kanceláří Roman Helgert Reisen a NES. Posledních 19 let pracoval jako odborný asistent Fakulty ekonomické Západočeské univerzity, Středočeského vysokoškolského institutu (SVI Kladno) a Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomie a práva (VŠMIEP Praha), kde vyučoval marketingové discipliny. Chebské veřejnosti je znám také organizováním studentského dárcovství krve - Kýblu akademické krve.
Vernisáž výstavy Na stejné vlně proběhne ve čtvrtek 14. ledna 2016 od 17 hodin v prostorách Muzea Cheb. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout do 27. března 2016 (v měsících leden a únor o sobotách a nedělích, v březnu pak vždy od středy do neděle).
Termíny