Festival NAIFF v Horním Maršově

Film

Jediný český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech NAIFF bude již podruhé hostem v Horním Maršově! Nenechte si ujít zajímavé krátké snímky na aktuální téma uprchlictví, pěstování palmového oleje nebo mizení domorodých kultur, které jinde než v Praze, Brně a domě DOTEK neuvidíte! Promítáme v sobotu 19. března, vstupné dobrovolné.

Letošní ročník se věnuje současným problémům lidstva z pohledu těch, kteří jsou v samotném epicentru dění. Poznejte život v uprchlických táborech,romských osadách nebo mezi domorodci z buše a podívejte se na svět očima jejich obyvatel. Po každé projekci bude následovat diskuze o tématu.
Přijet můžete na pouze na vybraný film nebo s námi strávit celé odpoledne. Těšíme se na vás!

Účinkují

PROGRAM:
15:00 – 17:30
Borderline (30 minut)
Série dokumentů Borderline (Spain, Italy, Mediterranean, Turkey, France, Bulgaria), režie Stefano Liberti 2015.
Pásmo krátkých snímků přináší svědectví z jednotlivých hraničních přechodů či širého moře, přes které se lidé snaží dostat do Evropy.
Crossing Borders (22 minut)
režie: Michal Pavlásek
Film konfrontuje české publikum s některými stereotypy, které o uprchlících panují a představí motivace dobrovolníků, kteří se migrujícím snaží umenšit jejich strádání.
Kateřinka (25 minut)
režie: Ivan Golovnev
Severovýchod Sibiře, Rusko. Malé chantyjské děvčátko Katerina pozoruje a snaží se chápat vnější svět. Učí se hlasům lidí, zvířat a dalších bytostí. Postupně se přibližuje k neznámu a neznámo se přibližuje k ní – nedaleko od jejich nomádského tábora se objevuje těžební ropná věž.
Baronka a Baron (20 minut)
Režie: Nadežda Popová
Baron a jeho žena jsou nejstaršími obyvateli cikánské osady. Zatímco vzpomínají na svoji nomádskou minulost, truchlí nad mizejícími tradicemi svých lidí.
17:30 – 20:00
Příběh lidí z buše (60 minut)
Kdesi v Africe, v srdci pouště Kalahari, tluče puls velmi starého národa – lidí z buše. Pronásledovaní, masakrovaní, vyhánění z půdy, kterou zdědili po předcích, jsou v dnešní době ohroženi vyhynutím. Pokud by vymřeli jejich tradice, zpěv a smích, přišli bychom o jednu z posledních skupin lovců-sběračů na planete.
Zajatci bílého boha (60 minut)
Režie: Steve Lichtag
Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje.
Film byl v roce 2008 oceněn Speciální cenou na festivalu Envirofilm, ceny Grand Prix obdržel na Russian Anthropological Film Festival, na festivalu Ekofilm, Festivalu horských filmů, na festivalu Týká se to také tebe a Hlavní cenu získal na festivalu Ekotopfilm.
20:15 – 22:30
Ztraceni v palmovém oleji (60 minut)
Palmový olej používaný pro výrobu biopaliv bývá označován za udržitelné řešení světových energetických problémů. Podle direktiv EU bude muset, do roku 2030, veškeré palivo obsahovat minimálně 20% biopaliva. Zaslouží si ale palmový olej „zelené“ renomé? Jaká je lidská a enviromentální cena za současnou explozí plantáží palmového oleje? Dokumentární film Lost in Palm Oil pátrá po tom, jak pěstování palmového oleje přispívá ke globálnímu oteplování. Odkryje, jak jsou domorodé kmeny vytlačovány ze své půdy, řeky a vodní zdroje znečišťovány a deštné pralesy ničeny dravým průmyslem palmového oleje.
Lingvisté (60 minut)
Režie: Seth Kramer, Daniel A. Miller a Jeremy Newberger
Odhaduje se, že na světě existuje 7,000 jazyků, polovina z nich zmizí koncem tohoto století. Film The Linguists následuje Davida Harrisona a Gregoryho Andersona, vědce, kteří závodí s časem, aby stihli zaznamenat jazyky na okraji vyhynutí. Na Sibiři, v Indii a Bolívii, je rozhodnutí lingvistů zkoušeno silami umlčující jazyky: institucionalizovaný rasismus a následný ekonomický neklid. Cesta zavede Davida a Grega hluboko do srdce kultur, kterým hrozí zánik jejich jazyka.

Termíny