Nové vydání kultovního románu z hornické Ostravy

Volný čas

čtvrtek 31. března v 16.00, KNIHCENTRUM.cz DŮM KNIHY Ostrava

 

Pestré vrstvy je první kniha Ivana Landsmanna, bývalého horníka a emigranta. Rukopis byl dokončen v červnu 1986, ale kniha byla vydána až po třinácti letech v roce 1999. S převahou tehdy zvítězila v prestižní anketě Lidových novin o nejlepší knihu roku a během času se z ní stala „kultovka jako cyp“. Setkejte se s autorem ve čtvrtek 31. března v 16.00 v Domě knihy Knihcentrum.

 

V roce 2013 podle knihy Pestré vrstvy vznikla úspěšná inscenace v Divadle Petra Bezruče. Kniha přináší svéráznou, tragikomickou výpověď o nelehké cestě horníka, který z rázovitého prostředí ostravských dolů pozdního socialismu odchází do emigrace, kde místo vysněného ráje naráží na tvrdou skutečnost života v kapitalismu. Kniha je dodneška výjimečná mírou své autenticity a také díky neotřelému využití ostravského dialektu.

 

Ivan Landsmann je český spisovatel, původním povoláním horník. Jeho autobiografické knihy jsou psány živým stylem, postavy mluví autentickým ostravským dialektem a hornickým slangem. Landsmann se učil na malíře pokojů, ale učení nedokončil. Po dokončení povinné vojenské docházky pracoval šestnáct let na dole Antonín Zápotocký, nejdříve jako horník, později jako předák v geologickém průzkumu. V červnu 1985 odjel za bratrem do Kanady a chtěl u něho zůstat. Po dvou měsících však musel Kanadu opustit. Na zpáteční cestě požádal při mezipřistání v Amsterdamu o politický azyl. V Kanadě začal s psaním zápisků. Pokračoval v psaní vzpomínek na práci v dole, zamýšlené z počátku hlavně jako terapie pro překonání traumat způsobených samotou a emigrací. Náhodou se tak odkryl Landsmannův vypravěčský talent. Později získal v Holandsku politický azyl, také na přímluvu Josefa Škvoreckého, který ho po přečtení části deníku označil, v dopise zaslaném holandským úřadům, za předního českého spisovatele. V roce 2001 se vrátil do České republiky a několik let se marně pokoušel získat české občanství. Nějaký čas pracoval u ostrahy v pražském knihkupectví. Autorova první a nejoceňovanější kniha byla Pestré vrstvy. Další záznamy napsané během emigrace navazující na první knihu vydal Landsmann v knihách Fotr a Vězení na svobodě. Knihy ukazují tvrdý život emigranta v rotterdamských ubytovnách a hospodách.

 

Po celý měsíc březen bude v Domě knihy Knihcentrum probíhat akce „Čím více KNIH nakoupíš, tím větší SLEVU máš“. Akce platí do 31. března 2016 na všech kamenných prodejnách Knihcentrum.cz.

 

Rezervujte si místo e-mailem rezervace.ostrava@knihcentrum.cz nebo telefonicky 607 082 029. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas!

 

Všechny akce jsou ZDARMA.

 

 

 

Účinkují

Ivan Landsmann

Termíny