Musica Imagina

Film, Hudba

Musica Imagina - audiovizuální trialog

Unikátní spojení živé hudby a animace v improvizaci na klasická i moderní témata. Soprán a alikvótní zpěv Renaty Jandové a improvizační virtuozitu klávesisty Jana Franka dokreslují abstraktní živé obrazy P.L.Kopeckého. Touto symbiózou zvuku a obrazu vzniká nový umělecký směr – Musica Imagina.
Signály z kláves, mikrofonem snímaný zpěv a vstupy grafika přímo softwarově řídí 3D animace. Každé vystoupení je tak neopakovatelným multižánrovým audiovizuálním zážitkem s duchovním přesahem.

Je nám ctí realizovat tento projekt v nádherném a inspirujícím prostředí modlitebny CČSH v Holešovicích.

 

Účinkují

Mgr. Renata Jandová - pěvkyně s více než dvacetiletou praxí. Absolvovala Pedagogickou fakultu UK a na Státní konzervatoři v Praze vystudovala klasický zpěv. V patnácti letech natočila svůj debut – nahrávku pro gramofonovou společnost v Tokyu, po které následovaly další nahrávky již na CD.

Vystupuje  na koncertních pódiích v Čechách, Evropě (Itálie, Německo, Holandsko, Španělsko) ale i dálném Východě (zájezdy do Japonska - Tokyo, Hamamtsu,  Fukuoka, Fukuyama, Oita, Gifu).

V současné době ve své hudební produkci uplatňuje netradiční hudební žánr – vokální improvizace se zněním alikvótních tónů, které znějí zcela přirozeně nad základním zpívaným tónem, což zaručuje téměř neomezené  interpretační možnosti.

 

Mgr. Jan Frank - hudební skladatel, dirigent a klavírista. Na klavír začal hrát ve čtyřech letech a v šesti zkomponoval první skladby pro klavír. Již v této době se u něho začal projevovat výjimečný a mnohostranný hudební i improvizační talent. Hudební kompozici vystudoval na Státní konzervatoři v Praze a obor dirigování symfonického orchestru na AMU v Praze a na JAMU v Brně.

V roce 1981 získal druhou cenu za interpretaci skladby dvacátého století a Cenu poroty za provedení vlastní skladby “Variace na téma  W. A. Mozarta pro sólový klavír” na mezinárodní klavírní soutěži P. I. Čajkovského. V roce 1982 se stal laureátem mezinárodní skladatelské soutěže Concours musical international du Rheine Elizabeth  v Bruselu skladbou “Sinfonietta drammatica”.


P.L. Kopecký - výtvarník, animátor, překladatel, tlumočník, průkopník na poli spojení hudby a pohyblivého obrazu využitím nejmodernějších technologií. Pro své kompozice ve virtuálním 3D prostoru používá výhradně své autorské fotomontáže a videa, výsledkem je organická koláž. Tyto výjevy pak tiskne na velkoformátová plátna, promítá na model v portrétní fotografii, rozvíjí v krátkých filmech. Pro improvizovaná VJská vystoupení používá vlastní aplikaci a obrazové zdroje, které duplikuje a animuje, využívá obrazové echo, ruční stroboskop či zvuk z mikrofonu a MIDI nástroje. Jednotlivé vrstvy jsou průhledné a v neomezeném 3D prostoru vznikají vždy originální abstraktní kompozice přirovnávané k dynamickému Rorschachu. Obraz se tak stává dalším živým nástrojem po boku nástrojů hudebních.

Termíny