Přednáška na téma - Za naši a vaši svobodu: Havel a Litva

Kurzy, vzdělání, konference

11. března 1990 byla obnovena litevská nezávislost. Uplynulo tedy čtvrt století od doby, kdy svoboda a demokracie změnily osudy společností tehdejšího Československa i Litvy. V případě Litvy si přechod k nezávislému státu vyžádal cenu lidských životů, obětovaných při útoku sovětských sil 13. ledna 1991 u Vilniuské televizní věže.

25 let po těchto událostech platí pořád slova Václava Havla, že máme před sebou nejdůležitější úkol naší historie: „aby už nikdy nemohli ti velcí a mocní rozhodovat o osudu těch malých a méně mocných.“ (z projevu na Vilniuské univerzitě, 1996)

Diskutovat budou přímí účastníci tehdejšího politického a občanského dění Alexandr Vondra (CEVRO Institut), Almis Grybauskas (Masarykova univerzita) a také odborníci na baltský region Luboš Švec a Pavel Štoll (Univerzita Karlova), a velvyslanec Litevské republiky v Praze J. E. Edvilas Raudonikis.

Moderuje Michael Žantovský.

Akce se koná ve spolupráci s Velvyslanectvím Litevské republiky a Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Termíny