Tchaj-wan – Ostrov svobody

Film, Kurzy, vzdělání, konference

Zveme Vás na dokumentárně filmový a diskusní večer o koloniální historii a demokratizaci Taiwanu.


18:00–19:30 film Hora (The Mountain, Su Hung-en, 2015, ES, CS, 60 min.)
Tchaj-wan optikou starého domorodého obyvatele, jehož osobní příběh odráží koloniální historii ostrova a ukazuje i jednoduchý způsob života na vesnici a jeho poetiku. Po projekci diskuse s tvůrci filmu.

19:30–21:00 film Tchaj-wanu zdar (Godspeed Taiwan, Jeff Broadway, Kai Boydell, 2013, ES, CS, 50 min.)
Dokumentární film zachycuje novodobé politické dějiny, pokusy o přechod k demokracii a jejích částečných neúspěchů a předzvěst nastolení demokratických principů, jež nakonec v roce 2016 vedly k vytouženému výsledku voleb. Hlavním protagonistou filmu je politický aktivista a bývalý prezidentský kandidát Pcheng Ming-min, ale ve filmu se představují i další důležité politické figury – bývalý prezident a „otec“ tchajwanské demokracie Li Teng-chuej, kuomintangský prezident Ma Jing-ťiou i nově zvolená prodemokratická prezidentka Tsai Ing-wen, kandidující prvně ve volbách v roce 2012. Film je tak přehlednou mozaikou politického vývoje Tchaj-wanu na přelomu 20. a 21. století.

Panelové diskuse o lednových výsledcích prezidentských voleb, postupné demokratizaci Tchaj-wanu a vztazích s Čínou se zúčastní:
Leh Chyun-lin, režisér Public Television Service, Teling Chen z Taiwan Film Institute, režisér SU Hung-en a Niki Alsford, specialista z Orientálního ústavu AV ČR v Praze.

Diskusi v angličtině tlumočenou do českého jazyka moderuje Kateřina Procházková.

Akce se koná ve spolupráci s dokumentárním festivalem Jeden svět a Orientálním ústavem AV ČR.

Termíny