Egyptská kniha mrtvých

Kurzy, vzdělání, konference
Egyptská kniha mrtvých Přednáška • Mystéria Egypta • Kniha tajného obydlí • Smrt: způsob zasvěcení Místo konání: Dům hudby, Sukova 1260, Pardubice (Komorní sál) Vstupné: 80 Kč (studenti a důchodci 60 Kč)  

Egyptská kniha mrtvých - ANIHO PAPYRUS
Aniho apyrus, je krásným příkladem a ukázkou tzv. egyptské knihy mrtvých. Vystaven bude staroegyptský papyrus pojmenovaný po svém majiteli, jímž byl blíže neznámý hodnostář Ani. Je nejzachovalejším exemplářem Knihy mrtvých a popisuje putování duše záhrobním světem. Papyrus vznikl za 19. dynastie v době Nové říše. V roce 1888 jej v oblasti někdejšího Vesetu zakoupil E. A. Wallis Budge pro Britské muzeum v Londýně, kde je uložen. Originál papyru má rozměry cca 23,4 x 0,375 metru.

Papyrové svitky bývaly často umístěny v rakvi vedle těla, nebo mohly být zabaleny v obinadlech mumie a to je jeden z důvodů proč jsou nazývány „knihami mrtvých“. Tyto zádušní texty byly psány v hieroglyfech a u kvalitních exemplářů byly doprovázeny barevnými ilustracemi posmrtného života.

Součástí přednášky bude i výstava kopie Aniho papyru v kompletním rozsahu v délce 31 metrů. Je to jedinečná možnost prohlédnout si papyrus vcelku v celé délce, což není možné ani v Britském muzeu.

Termíny