Eben trio

Hudba

Program:

Joseph Haydn: Klavírní trio E dur Xv. 28
Pēteris Vasks: Episodi e canto perpetuo
Anton Arenskij: Klavírní trio č. 1 d moll op. 32

Účinkuje:

Eben trio
Terezie Fialová – klavír
Roman Patočka – housle
Jiří Bárta – violoncello

Každý z nich je svým hudebním projevem jedinečný a vzájemnou kombinací vzniká zajímavý interpretační koktejl. Spojuje je snaha si to na pódiu muzikantsky užít, hrát takzvaně jako o život. Klavírní trio Eben trio patří mezi špičkové soubory svého druhu v České republice i v zahraničí. Členy ansámblu jsou klavíristka Terezie Fialová, houslista Roman Patočka a violoncellista Jiří Bárta. Soubor nese ve svém názvu jméno významného českého skladatele druhé poloviny 20. století Petra Ebena.
V létě 2013 se Eben trio zúčastnilo jako historicky první české klavírní trio prestižního festivalu Verbier Festival&Academy ve Švýcarsku. Soubor koncertuje ve většině států Evropy a ve Spojených státech amerických. Natáčí pro český, německý a francouzský rozhlas. Eben trio je držitelem ceny Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii za rok 2012 udělované nejlepším komorním souborům.

Zajímavý rozhovor se členy Eben tria naleznete na portále operaplus.cz  http://operaplus.cz/eben-trio-trojpohled-na-vec/

Klavírní trio Eben trio patří mezi špičkové soubory svého druhu v České republice a v zahraničí. Členové ansámblu jsou klavíristka Terezie Fialová, houslista Roman Patočka a violoncellista Jiří Bárta. Soubor nese ve svém názvu jméno významného českého skladatele druhé poloviny 20. století Petra Ebena. Eben trio má za sebou celou řadu významných soutěžních úspěchů (Masefield Prize Hamburg, Concours de musique du Lyceum Club International de Suisse Lausanne ad.) a také je držitelem ceny Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii za rok 2012 udělované nejlepším komorním souborům. Soubor vystupuje na festivalech a významných pódiích jakými jsou Pražské jaro, Český Krumlov, Festival Mahler Jihlava, Festival Mitte Europa, Septembre Musical Vevey, mnichovský Gasteig, pařížský Louvre, pražské Rudolfinum, Kennedyho Centrum ve Washingtonu ad. V létě 2013 se Eben trio zúčastnilo jako historicky první české klavírní trio prestižního festivalu Verbier Festival&Academy ve Švýcarsku.

Terezie Fialová patří k nejtalentovanějším klavíristům nastupující generace. Přes své mládí je také uznávanou komorní partnerkou předních českých i zahraničních sólistů. Vystudovala Konzervatoř v Brně (klavír a housle), AMU v Praze v klavírní třídě I. Klánského a Hochschule für Musik und Theater Hamburg ve třídě N. Schmidta. Vzdělání si doplnila studijními pobyty na Hochschule für Musik Luzern (I. Klánský), na Hochschule für Musik Felix Mendelssohn-Bartholdy v Lipsku (M. Tomas), a také účastí na mistrovských kurzech a masterclass. Jako houslistka byla členkou The Young Sound Forum of Europe, se kterým podnikla několik turné po významných koncertních pódiích (Konzerthaus Berlín, Suntory Hall Tokio ad.) a spolupracovala s umělci jako Ch. Altstaedt, N. Altstaedt, J. E. Bavouzet, V. Hagner a K. Penderecki. Je laureátkou soutěží jako jsou např. Janáčkova soutěž, Smetanovská soutěž, soutěž B. Martinů, Val Tidone v Itálii, M. Yudina v Petrohradě, Ch. Hennen Concours v Nizozemí. Je držitelkou ceny Anny Hostomské. Jako sólistka vystupovala s českými i zahraničními orchestry, koncertovala ve většině států Evropy, v USA, Japonsku. Podílela se na natočení tří CD pro společnost Arcodiva, které vzbudily zaslouženou pozornost mezinárodní kritiky. Deska s komorní hudbou P. Ebena, P. Fialy a S. Bodorové k nedožitým 80. narozeninám P. Ebena získala prestižní ocenění „Recording of the Month “ a „IRR Outstanding“. Terezie Fialová patří mezi Yamaha Artists pro Českou republiku.

Roman Patočka patří mezi výjimečné osobnosti nastupující generace sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře a AMU prohluboval své zkušenosti v Utrechtu a v Lübecku u S. Ashkenasiho. V únoru 2009 získal mistrovský diplom u S. Picarda na Musikhochschule Hanns Eisler v Berlíně. Zúčastnil se také mnoha mistrovských kurzů, absolvoval Mezinárodní hudební akademii v Montpellier, v Semmeringu, Ravinii a Keshet Eilon v Izraeli. Je vítězem a laureátem Pražského jara, soutěže L. Mozarta v Augsburku, P. de Sarasateho v Pamploně, V. Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, M. Rostala v Berlíně a dalších.
Vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí a prezentoval se na významných světových festivalech. Jako komorní hráč spolupracuje se špičkovými českými i zahraničními interprety. Pod taktovkou Ch. Mackerrase provedl Janáčkovo Putování dušičky s Filharmonií Brno a spolupracoval s Komorním orchestrem Berg na světové premiéře České rapsodie pro housle a orchestr B. Martinů. V sezóně 2008/2009 byl koncertním mistrem Německého symfonického orchestru Berlín. Reprezentoval Českou republiku na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi. Účinkoval v řadě Avro Klassiek v holandské Concertgebouw a v cyklu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Natočil několik snímků pro Český rozhlas, BBC Radio 3, ORF, Radio 4 Netherlands, Rumunský rozhlas a japonskou televizi NHK. V roce 2008 bylo vydáno jeho debutové CD s klavíristou F. Lagardem. V roce 2011 natočil Patočka spolu s Pražským komorním orchestrem bez dirigenta houslové koncerty F. Bendy.

Koncertní aktivity Jiřího Bárty, jednoho z nejvýznamnějších violoncellistů své generace, jej zavedly z Evropy až do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie, Japonska či Koreje.  Se svými recitály nebo jako sólista se představil v Bridgewater Hall v Birminghamu, Teatro Colon v Buenos Aires, Carnegie Weill Recital Hall, Concert Hall v Dublinu, Queen Elisabeth Hall v Edinburghu, L’Auditorio v Barceloně, Dorothy Chandler Pavilion v Los Angeles, Wigmore Hall v Londýně, Rudolfinum, Tokyo Suntory a Casals Halls, Théâtre Châtelet v Paříži, Mozarteum v Salcburku, Arts Center v Soulu, Philharmonic Hall a Konzerthaus v Berlíně nebo National Gallery ve Washingtonu. Spolupracoval s předními instrumentalisty a orchestry jako jsou Česká filharmonie, Berlinští symfonikové, Pražský symfonický orchestr, Pražská komorní filharmonie, Royal Philharmonic London, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Scottish Royal Philharmonic Orchestra Glasgow, Istanbul State Symphony Orchestra pod vedením nejvýznamnějších dirigentů dneška.  Na kontě má řadu nahrávek. Pro Supraphon nahrál živě s Českou filharmonií violoncellový koncert A. Dvořáka. Koncert se vysílal v celé Evropě prostřednictvím Arte Channel. CD s Kodalyho skladbami a CD s díly Martinů, Foerstera a Nováka byla udělena Gramophon Editor Choice. S mezzosopranistkou M. Koženou spolupracoval na jejím projektu Deutsche Grammophon Lieder, kterédostalo ocenění Gramophone Award. Jako nadšený komorní hudebník je spoluzakladatelem Festivalu komorní hudby v Kutné Hoře, který se okamžitě zařadil k nejlepším festivalům klasické hudby v České republice.
Studoval v Praze u J. Chuchra, v Kolíně nad Rýnem u B. Pergamenščikova a v Los Angeles u E. Schoenfeld. Poté, co vyhrál řadu národních soutěží, získal také Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a Rostropovich-Hammer Award v Los Angeles. V současné době hraje na violoncello postavené Dietmarem Rexhausenem v roce 2012.

Termíny