Jaroslav Svěcený a Julie Svěcená

Hudba

Koncertní předplatné

Otec Jaroslav a dcera Julie Svěcení, odehrají virtuózní skladby autorů W. A. Mozarta, L. V. Beethovena, J. Brahmse, D. Šostakoviče a dalších. Protagonisty doprovodí klavírista Václav Mácha.

 

Jaroslav S V Ě C E N Ý (1960)
Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.
Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. V posledních letech jej můžete pravidelně slyšet na Dvojce Českého rozhlasu jako jednoho z moderátorů Nočního Mikrofóra.
Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Rusko, Brazílii, celou Evropu, Turecko, Izrael, Egypt, Alžír, Lýbii, Maroko, Kuvajt, Jordánsko, Saudskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Sýrii, Libanon, Indii, Filipíny, Pákistán, Indonésii, Thajsko atd.

Julie S V Ě C E N Á (1994)
Je studentkou Pražské konzervatoře ve třídě profesorky Dany Vlachové. Mistrovské kurzy absolvovala u prof.Zachara Brona ve švýcarském Interlakenu,dále spolupracovala s prof.Borisem Kusnirem(Rakousko), a prof.Stephenem Shippsem(USA). V současné době je mimořádnou posluchačkou v houslové třídě vynikajícího houslisty a pedagoga, profesora Rodneyho Frienda (Velká Británie).
Má za sebou již mnoho soutěžních úspěchů – je několikanásobnou vítězkou Plzeneckých housliček a Houslové soutěže Josefa Muziky v Nové Pace. V celostátní soutěži ZUŠ v Liberci zvítězila v letech 2001, 2005, 2008 v kategorii sólových houslí. Navíc r.2008 obdržela jednu z hlavních cen – Cenu primátora města Liberce za nejlepší provedení české skladby. V roce 2004 a 2007 zvítězila v Jindřichově Hradci ve stejné soutěži ZUŠ, ale v kategorii komorních souborů.
V celostátní soutěži Prague Junior Note 2008 zvítězila ve své kategorii, získala Cenu PhDr.J.Micky za mimořádnou interpretaci díla skladatele 20. století a Cenu Inter-Podia o.p.s. určenou vítězům jednotlivých kategorií.
V únoru 2010 získala 1. cenu na Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praha a je po čtyřiceti letech dalším českým houslistou, který v kategorii sólové housle tuto soutěž vyhrál. V březnu téhož roku obdržela na Mezinárodní houslové soutěži Georga Philippa Telemanna v polské Poznaní 2. cenu a také zvláštní ocenění poroty – Největší osobnost soutěže.
Na Mezinárodní soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí získala během devíti let pětkrát druhou, dvakrát třetí a v květnu 2010 první cenu.
Na 14. ročníku Mezinárodní houslové soutěže – Kloster Schöntal 2011 (Německo) získala v celosvětové konkurenci pátou cenu.
V lednu 2012 získala na Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga 2012 druhou cenu v kategorii komorních souborů a titul laureáta.
Vystupovala i mnohokrát v zahraničí. Naposledy koncertovala v USA, Francii, Lucembursku, Německu, Rakousku, v jordánském Ammánu a v amfiteátru skalního města Petra.
Pravidelně spolupracuje s domácími komorními orchestry – Virtuosi Pragenses a QUATTRO. Spolupracovala také se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a zlínskou, teplickou či plzeňskou filharmonií. Jako sólistka koncertovala na festivalech Za poklady Broumovska, Rozhlasový podzim, Moravský podzim, Smiřické svátky hudby, Podblanický podzim, Klášterecké hudební prameny, Kocianovo Ústí, Tóny Chodovské tvrze Praha.
V roce 2014 dostala příležitost koncertovat na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a jako nejmladší interpretka tohoto ročníku se představila samostatným recitálem.
Vyšlo její první samostatné CD ,,Julie“,na kterém v září roku 2010,tedy ve svých šestnácti letech, natočila skladby J.Brahmse, P.de Sarasate, M.Ravela, O.Ševčíka, F.Ondříčka a E.Ysaÿe.

PROGRAM:

Wolfgang Amadeus Mozart: Ouverture ( Figarova svatba)
(transkripce pro dvoje housle)

Johannes Brahms: Sonáta č. 3 d-moll
                                            Allegro
                                            Adagio
                                            Un poco presto e con sentimento   

Jaroslav Svěcený: Chrámová fantasie

Francois Adrien Boieldieu: Ouverture „Kalif z Bagdádu“ (dobová transkripce pro dvoje housle)

Josef Suk: Houslové sólo z pohádky "Radúz a Mahulena“

Bedřich Smetana: Z domoviny – dvě koncertní dua

Astor Piazzolla: Historie tanga pro housle a klavír

Dmitrij Šostakovič: 5 kusů pro dvoje housle a klavír
                                        Prelude
                                        Gavotte
                                        Elegie
                                        Waltz
                                        Polka

Účinkují

Jaroslav Svěcený - housle

Julie Svěcená - housle

Václav Mácha - klavír

Termíny