Bettye LaVette

Zapomenutá a znovuobjevená soulová diva Bettye LaVette je interpretkou nejvyšší kvality (dvakrát nominace na Grammy) a je jedno, zda se pustí do skladby z oblasti country, rocku, popu, jazzu nebo blues – vždy se dokáže dostat k jádru písně, přetavit ji v čistokrevné rhythm & blues a vyždímat z ní emoce do posledního písmenka.

Svoji kariéru odstartovala jako šestnáctiletá v roce 1962, ale po pár úspěšných singlech se Bettye vzepře producentovi a následuje vyhazov. O 10 let později se vydavatelství ozývá znovu s nabídkou, aby Bettye natočila své první album. Těsně před vydáním ale vedení veškeré přípravy zarazí. Druhé album Tell Me A Lie natočila až o dekádu později a pak se na dlouhou dobu odmlčí.
Následující roky jsou v životě Bettye LaVette jednou velkou řadou proher, nenaplněných slibů, zklamání, bojů s drogovou závislostí a alkoholismem. Všeobecný respekt si získá teprve v roce 2003 s albem A Woman Like Me, které se dočkalo největší bluesové pocty – ceny W. C. Handyho za comebackové album roku. The New Yorker o ní píše jako o „poslední velké černošské lidové zpěvačce“, The Minneapolis North Star dodává, že „LaVette je nejvíce emocionální zpěvačka R & B na světě.“

Bettye následně vydá pět studiových alb, koncertuje po celém světě a vydává knihu vzpomínek, ve které si nebere servítky. Veliké pocty se Bettye LaVette dostává v roce 2009, kdy zpívá ve Washingtonu na inauguraci prezidenta Baracka Obamy. „Někteří zpěváci zpívají...a pak je tu Bettye, která nejen že zazpívá píseň, ale ještě v ní žije. Stál jsem tak blízko, že jsem jí to viděl v očích,“ říká Jon Bon Jovi, který s ní na této akci zpíval duet.

Pokud hledáte bluesovou a soulovou zpěvačku, z jejíhož projevu cítíte lidskost, pokoru, prožitek, ale zároveň interpretační jistotu a vnitřní sílu – tak vás Bettye LaVette zaujme.
Termíny