Místa Paměti národa

Volný čas

Máte rádi historii a zajímá vás, jaký příběh se skrývá ve zdech starých domů, v zapadlých koutech a na místech, které míjíte každý den? Pak si nenechejte ujít besedu s editorem knihy Místa Paměti národa Petrem Nosálkem. Kniha je průvodce po českých, moravských a slezských obcích, zapomenutých zákoutích, lesích, ulicích a náměstích, kde se za druhé světové války odehrály heroické i hrůzostrašné příběhy. Nejsou to příběhy vymyšlené, nýbrž podané snad nejkrásnějším a nejpřirozenějším způsobem - vzpomínkami pamětníků.

 

Průvodce po místech Paměti národa, který mapuje období od rozhořívajícího se válečného konfliktu až po první měsíce po konci druhé světové války, vznikl na základě projektu sdružení  Post  Bellum  Místa  Paměti  národa.  Tato  unikátní  kniha  si  nečiní  ambice  být učebnicí českých a československých dějin. Skrze ni k vám ale promluví historie – ústy přeživších, ústy reálných lidí, kteří příběhy, o nichž jen čtete a často se jim zdráháte věřit, skutečně prožili. Ukáže vám, že místa, která každý den míjíte, nejsou tak obyčejná, jak vypadají, a lidé, které každý den potkáváte, jsou mnohdy opravdovými hrdiny. Hrdiny, již mají co říct dalším generacím a jejichž hlas by neměl být opomenut. Vyrazte na výlety. Okouzlete své přátele, rodiče, děti, manžely a manželky a přiveďte je na místo Paměti národa a vyprávějte, čerpejte z této knihy.

 

Projekt Místa paměti se stal inspirací pro aplikaci Místa paměti národa, která je určena pro chytré mobilní telefony. Můžete si ji stáhnout do mobilu. Aplikaci vyvinuli a pracují na ni programátoři a redaktoři tzv. Sběrači příběhů, z neziskové organizace Post Bellum, programátoři a grafik. Vzpomínky pamětníků jsou spolu s fotografiemi a publicistickými texty  vkládány  na  portál  www.  pametnaroda.cz.  Právě  z  této  sbírky  vznikla  zmíněná aplikace a také kniha.

 

Post Bellum je nevládní a nezisková organizace, založená v roce 2001 skupinou novinářů a historiků, která dokumentuje vzpomínky pamětníků důležitých historických fenoménů 20. století a snaží se, aby se o těchto příbězích dozvěděla nejen širší veřejnost, ale také aby zůstala zachována důležitá svědectví pro budoucí generace.

 

Novinář a překladatel Petr Nosálek (1955) se narodil ve Frýdku-Místku, dětství a mládí prožil v Olomouci. Po maturitě na olomouckém Slovanském gymnáziu vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích se zaměřením na automatizované systémy řízení. Od roku 1980 pracoval jako rešeršér a překladatel ve výzkumném ústavu podniku Sigma Olomouc, kde se mimo jiné zabýval počítačovou lingvistikou. Ve volném čase se věnoval popularizaci západní rockové hudby – překládal písňové texty, psal články a připravoval poslechové pořady pro malé divadelní scény a kluby. Po listopadu 1989 odešel do Prahy a připojil se ke skupině hudebních publicistů, která právě zakládala časopis Rock & Pop. O další dva roky později nastoupil do české redakce BBC World Service v Londýně. Jako rozhlasový novinář pak s přestávkami působil dalších dvacet let - byl editorem vysílání BBC a Rádia Česko. V současné době externě spolupracuje s Českým rozhlasem, Českou televizí  a  tištěnými  i  internetovými  médii.  Kromě  toho  je  hlavním  editorem obecně prospěšné společnosti Post Bellum.

Rezervujte si místo e-mailem rezervace.ostrava@knihcentrum.cz nebo telefonicky 607 082 029.

Účinkují

Petr Nosálek

Termíny