TAMÁS BALOGH QUARTET /HU/

Hudba

Pokud se některá kapela opakovaně označuje za velmi nadějnou, svým obsazením je výrazně mladšího ročníku, ale má již za sebou řadu úspěchů a navíc je z Maďarska, nemůže to být někdo jiný než Tamás Balogh Quartet. Skupina, která kvalitou své hry dokáže často překvapit i zkušené jazzové matadory. Vítězové Czech Jazz Contest za letošní rok a držitelé mnoha dalších ocenění se vrací do ČR.

Thomas Balogh – piano
Vidákovich Isaac – saxofon
Bartok Vince – basa
Hidász Thomas – bicí

Lídr kapely a hlavní hnací síla Tamás Balogh, se již od dětství zajímal o hru na bicí nástroje, ale nakonec v něm převládla láska ke klávesám. Ty také šel studovat na Liszt Academy, kde potkal ostatní členy své současné kapely a v listopadu 2012 se tak oficiálně zrodil Tamás Balog Quartet.

První úspěchy přišli hned z počátku, k zisku Talentométer Audience Award, ještě téhož roku přibyla cena Creative Art Award George Vukána za zdolání konkurentů v improvizačním klání. Ve druhém ročníku, v pouhých 18 letech, vyhráli studentskou soutěž International Jazz Competition v rumunském Targu Mures. O rok později jej ocenila Hungarian Association of Jazz Composer’s a na podzim 2013 přibyla Creative Art Prize a časem mnoho dalších, včetně již zmiňované v rámci Czech Jazz Contest.

Nutno podotknout, že přídomky „mladá a nadějná“, jsou stále více než aktuální. Svůj absolventský koncert totiž odehráli teprve tento měsíc. Nadějná, o to víc, že za tak krátkou dobu a vzhledem k svému věku a tedy do jisté míry i omezeným možnostem, dosáhli na evropské jazzové scéně mnoha obdivuhodných úspěchů. Kapela má za sebou koncertní šňůru i samostatné velké koncerty např. v Béla Bartók National Concert Hall či na George Thomas Balogh Vukán memorial evening a samozřejmě spousta komorních a festivalových akcí, které trend této kapely jen umocňují.

Do své tvorby promítají více stylů, snaží se kombinovat prvky moderního jazzu s hip hopem, současnou vážnou hudbou, popem, elementy folku etc. Tím nabývají moderního čerstvého a hlavně živého výstupu a snaží se prolamovat ledy v žánrovém řazení.

Jejich přínos, ale není pouze ve vysoké kvalitě repertoáru a jeho samotném přednesu. Skupina se zabývá jazzem i mimo jeho ulitu, snaží se rozvíjet jeho potenciál a zároveň napravovat nedostatky. V tom také spočívá síla, této inovativní kapely, jejich tvorba má možnost přesvědčit o kvalitách jazzu široké vrstvy publika, zejména pak mladé lidí i tím, že improvizace je pořád cool.

Termíny